Joksimović: Stejt department smatra da je potrebno priznanje Kosova, to nema veze sa članstvom Srbije u EU
Direktorka Centra za spoljnu politiku i bivša ambasadorka Srbije u Velikoj Britaniji Aleksandra Joksimović kaže za Kosovo onlajn da ne postoje dve politike Sjedinjenih Američkih Država prema regionu i da nisu suprotstavljene izjave ambasadora SAD u Beogradu Kristofera Hila da veruje da dejure priznanje Kosova neće biti uslov za ulazak Srbije u Evropsku uniju i ambasadora SAD u Prištini Džefrija Hovenijera da dijalog mora da se završi obostranim priznanjem.
"Stejt department strateški dugoročno smatra da postoji potreba za priznanjem, ali to nema veze u ovom trenutku sa članstvom Srbije u Evropskoj uniji", kaže Joksimović.
Ona podseća da je u pregovaračkom procesu Srbije sa Evropskom unijom, u Poglavlje 35, unet sporazum iz Brisela iz prošle godine kao i aneks u vezi sa njegovom primenom i da u tim dokumentima ne postoji eksplicitan zahtev za priznanjem.
"Prema tome, ono što je ambasador Hill izjavio zapravo je njegovo očekivanje da će Evropska unija ostati pri aktuelnim očekivanjima u pregovaračkom procesu sa Srbijom i da je krajnja destinacija Srbije punopravno članstvo u Evropskoj uniji i to što je brže moguće, to bolje. To je ono što SAD i inače zagovaraju, dakle, evropski put čitavog regiona pa i Srbije. Mislim da je Hil u potpunosti precizno protumačio ono što u ovom trenutku formalno piše u pregovaračkom okviru sa Srbijom, odnosno u okviru Poglavlja 35 koje se odnosi na dijalog Beograda i Prištine. Hil je podsetio i na činjenicu da pet zemalja EU nije priznalo nezavisnost, tako da u tom kontekstu treba posmatrati i pregovarački proces. Dakle, Brisel mora biti veoma oprezan s obzirom na to da postoje razlike u posmatranju ove teme u odnosu na različite države članice", napominje Joksimović.
O tome da li su očekivanja SAD da pre ulaska Srbije u EU, Kosovo postane član Ujedinjenih nacija, naša sagovornica kaže da se iz iskustva drugih zemalja može videti da se u nekom trenutku stane sa određenim zahtevima i ispunjavanjem zahteva, a da se zatim očekuje da će oni biti ispunjeni pošto zemlja već postane članica EU.
"Teško je u ovom trenutku špekulisati kako će proces pregovora Brisela i Srbije izgledati u budućem periodu. Proces proširenja EU u ovom trenutku jeste važan segment i buduće Evropske komisije. Na listi je prioriteta pre svega zbog potrebe za jačanjem bezbednosti evropskog kontinenta, odnosno EU. To je ono kako EU u ovom trenutku vidi svoje slabe tačke, ako tako mogu da kažem. Naravno i da je proces jačanja desnice nešto što se takođe mora uzeti u obzir i videćemo da li će pojedine države članice imati kapacitet za ubrzani pristup Zapadnog Balkana. Bez svake dileme, EU posmatra Srbiju kao izuzetno značajnu zemlju u tom procesu i pokušaće da je ohrabri, da ispuni one najvažnije uslove kako bi moglo da se ide korak napred u ovom procesu”, navodi Joksimović.
0 komentara