Jovanović: Kenijsko priznanje Kosova nije u interesu Afrike, moguće da je bilo privlačnih ponuda

Nekadašnji šef diplomatije Jugoslavije Vladislav Jovanović, komentarišući potez Kenije da prizna nezavisnost Kosova, izjavio je da je takav korak moguće proistekao iz udružene akcije Albanaca, sa njihovim relativno privlačnim ponudama u zamenu za priznavanje, uz delovanje zapadnih sila. Takođe kaže da ova odluka nije u interesu Afrike.
„To je jedan od incidenata u borbi za priznavanje ili nepriznavanje takozvane države Kosovo. U toj borbi angažovani su svi zainteresovani, sa jedne strane takozvana država Kosovo sa svojom ljudima, kao što je Bedžet Pacoli, ali mogu da deluju i na druge načine, preko zemalja bliskih Kosovu, odnosno preko zemalja kolektivnog Zapada", naveo je Jovanović za Kosovo onlajn.
On dodaje da je Velika Britanija tradicionalno prisutna u Keniji, kao i Amerika i da se Kenija na neki način smatrala jednom od razvijenijih afričkih zemalja sa jakim zapadnim uticajem.
„Tako da je moguće da je to bila udružena akcija Albanaca sa njihovim relativno privlačnim ponudama u zamenu za priznavanje. Ali, tu je i borba tih zapadnih sila koje preko Evropske unije nastoje da nas privole da mi oslabimo svoj interes za Kosovo i da prepustimo matici događaja da učini svoje, odnosno da ispunjavamo razne uslove koji se od nas traže do trenutka koji je označen kritičnim kada treba da postupimo po nalogu o potpunoj normalizaciji odnosa sa Kosovom i Metohijom. To je njihova do sad neostvarena želja", rekao je Jovanović.
Ovo priznanje, kako kaže, može da predstavlja „bockanje" Srbije sa strane kao vid podsećanja da ne treba da bude toliko sigurna u broj zemalja koje ne priznaju Kosovo ili da ne mora da znači da će oni koji ga ne priznaju zauvek biti u istoj poziciji.
On ipak navodi da i kada je reč o priznanju Kenije, teško može da se govori o konačnim stavovima.
„Teško se može govoriti o konačnim stvarima, u sadašnjem nekonačnom svetu. On je u promenama. Ono što je juče bilo konačno, pokazuje se da može da bude nestvarno ili da bude zamenjeno nečim drugim", dodaje Jovanović.
Kako ukazuje, bitka za privlačenje pojedinih zemalja, bilo da daju glas priznanja ili da ne daju glas otpriznavanju Kosova je nevidljiva i vodi se ispod stola, sa čim Srbija mora da računa.
Priznanje Kenije, kako kaže, nije u interesu Afrike koja je u angažovanijem stepenu svog buđenja i traženja da bude ravnopravnije i iskrenije tretirana od strane svih, a naročito od bivših kolonijalnih sila.
„U tom svetlu možemo očekivati i da će ovo pitanje biti razmatrano i unutar Kenije i unutar afričke zajednice, a verovatno ni Srbija neće sedeti skrštenih ruku", zaključuje Jovanović.
0 komentara