Kacarska: Berlinski proces uslov za evrointegracije, predstojeći samit jedan od neizvesnijih
Direktorka Instituta za evropsku politiku u Skoplju Simonida Kacarska ocenjuje za Kosovo onlajn da Berlinski proces postaje uslov za evropske integracije Zapadnog Balkana i da će predstojeći samit u Berlinu verovatno biti jedan od neizvesnijih.
Kacarska podseća da su i nemačka vlada, koja priprema ovaj samit, i druge vlade u EU proteklih meseci kritikovale Kosovo i da je čak specijalni predstavnik nemačke vlade najavio da će se razmatrati učešće Kosova u Berlinskom procesu, iako to, kako objašnjava, ne tretiraju kao ono što bi se konvencionalno nazvalo isključenjem.
“Često se navodi primer da Bosna nije potpisala sporazum o transportu zajednice u Trstu, pa je naknadno pristupila, odnosno tumači se da će država tom blokadom sama sebe blokirati. Trgovinske barijere koje Priština postavlja sigurno se trenutno ne vide u pozitivnom svetlu i ovaj diskurs koji vidimo od rukovodstva EU ali pre svega Nemačke prilično je strog, tako da ne bi bilo neverovatno videti scenario u kome će biti pet zemalja koje će prisustvovati ili na koje sporazume će se fokusirati tokom samita”, kaže ona.
Navodi da su benefiti ove inicijative namenjena celom regionu i građanima regiona. Podseća da su pristupačniji roming, rad na digitalnoj, zelenoj agendi, te zelene pruge na granicama koje se često tumače kao deo drugih inicijativa zapravo deo Berlinskog procesa.
“Velika priča ove inicijative je da ćemo kroz ekonomsko udruživanje ovih zemalja, kroz stvaranje zajedničkog ekonomskog tržišta koje je potpisano kao dokument i projekat, stvoriti uslove da svi ekonomski napreduju i to će doprineti pomirenju regiona, za koji svi znamo da nam je neophodno. Naravno, najveću korist imaće najveća ekonomija u EU, ako je to pitanje. Ali cilj je zapravo da imamo svi, jer je osnova i motivacija ovog procesa veoma slična onoj u Evropskoj uniji, odnosno kroz ekonomsko udruživanje bivših neprijatelja ili zemalja koje nisu imale veze ili su ih prekinule, da se doprinese daljem zbližavanju”, kaže naša sagovornica.
Sam ekonomski potencijal regionalnog tržišta nije revolucija i neće nas učiniti bogatim, ocenjuje ona, ali će svakako doprineti integraciji u EU.
“Ne treba zaboraviti da je to zapravo deo ovih inicijativa, odnosno zajedničko ekonomsko tržište je ključno kao deo tih stubova nove inicijative EU, odnosno plana rasta. Plan rasta ima četiri stuba, od kojih je drugi upravo ono što je podržao Berlinski proces, što znači da on postaje uslov za same evropske integracije”, navodi.
Kaže da je predstojeći samit verovatno jedan od neizvesnijih samita.
“Dosta je napeto, to je svima jasno. U najgorem slučaju, Kosovo verovatno ne bi prisustvovalo prema sadašnjim scenarijima. A u drugom scenariju gde bi bili Kosovo i Srbija, bilo bi prilično napeto. Naravno, to neće biti dobar znak ni za 10. godišnjicu ovog procesa, ni za kapacitet čitavog regiona, jer možda i ostale zemlje, osim ovih koje sam sada pomenula budu sedeli po strani. Mislim da smo svi svesni da je veoma teško da ceo region napreduje bez rešavanja tog sukoba”, zaključuje Kacarska.
0 komentara