Karanović: Ibar-Lepenac režija Kurtija u funkciji poništavanja srpskog nacionalnog identiteta na Kosovu
Istoričar Ognjen Karanović iz Centra za društvenu stabilnost kaže za „Novosti“ da ono što se desilo na kanalu Ibar-Lepenac i istraga u vezi sa tim upućuju na to „da je režija Kurtija, po ko zna koji put, stavljena u funkciju poništavanja srpskog nacionalnog identiteta na Kosovu, odnosno u funkciju ogoljenog nasilja i progona nad preostalim srpskim življem“.
„To je nešto što prati Kurtijevu vlast od kada se dokopao izvršne pozicije u Prištini. Odmah posle sabotaže na kanalu svi su bili svesni šta je pozadina i tako je sa bilo kojim događajem koji uključuje da li samog Kurtija ili generalno albansko terorističko-separatistički pokret na KiM. Bilo šta što se dogodi, a što narušava ionako krhku bezbednosnu situaciju ionako teško održavani mir, znamo da iza toga stoji Kurti i separatistički pokret Albanaca“, kazao je Karanović.
On podseća da Srbi i dalje čekaju na Zajednicu srpskih opština i na to da Priština ispuni svoje obaveze iz Briselskog sporazuma.
„I niko se iz međunarodne zajednice ne osvrće na to. Oni žele da to padne u zaborav, da se istopi prisustvo fizičko, duhovno, kulturološko srpskog naroda na KiM, pa da onda kažu: evo sad nema ni smisla bilo šta implementirati u vezi sa položajem Srba, jer ih tamo više nema. Oni čekaju trenutak kada će Srbi nestati. Na nama je da to sprečimo i država Srbija to čini svakog dana u nemogućim uslovima“, navodi istoričar.
Karanović ukazuje da oni koji su u ovom trenutku odgovorni za Kosovo, a to su prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija Kfor, EU i Nato, na sve to ne reaguju.
„Ni posle poslednjih saznanja BIA, nažalost, ne očekujem njihovu reakciju. Šta god da se desi na KiM, a što je na štetu Srba, reakcije iz tog dela međunarodne zajednice, pogotovo iz zemalja Nato, po pravilu nema. Jedino što od njih čujemo duže od dve godine jeste u vezi sa Banjskom. Nema ko se oko toga nije oglasio, od britanskog ministarstva spoljnih poslova do nemačke vlade i holandskih zvaničnika. Iako ono što se dogodilo u Banjskoj nikakve veze nema sa državom Srbijom, jer da ima već bi se obrušili na nas“, poručio je on.
Ističe da sada imamo informacije da su pripadnici organa u Prištini, odnosno kosovske policije, učestvovali u sabotaži na kanalu.
„Ovde, gde je jasno da Kurti stoji iza terorističkog napada, da je on trebalo da posluži za dalji pogrom srpskog naroda i rušenje bezbednosnog poretka, niko se ne oglašava. Neće Kurti zbog toga snositi bilo kakve sankcije“, rekao je Karanović.
Analitičar Ognjen Gogić očekuje da srpski organi preduzmu dalje mere i da obaveste Unmik i Euleks o saznanjima BIA.
„To treba dići na viši nivo, kao što je bio slučaj sa Banjskom. Treba relevantnim međunarodnim institucijama i organizacijama dostaviti dokaze do kojih su došli, kao i da naši pravosudni organi preduzmu odgovarajuće postupke“, naglasio je Gogić.
Naglašava da je Kurti sabotažu kanala iskoristio da za to optuži srpsku stranu i da mobiliše Albance pred parlamentarne izbore koji su održani u februaru.
„Napad se desio krajem novembra, u predvečerje izborne kampanje. Kada je reč o reakciji međunarodne zajednice, od njih ne očekujem više ništa. Treba, naravno, prvo da vidimo koje tačno dokaze ima srpska strana, a i nakon toga će verovatno da reaguju saopštenjima. Ne verujem da će biti preduzimani neki konkretni koraci i mere. Uostalom, oni su prisutni na terenu i od početka znaju da tu nije nešto kako treba, da te teške optužbe koje su već prve večeri od napada iznosili u Prištini protiv Srba i Beograda nisu ničim potkrepljene. Oni za ovih pet meseci nisu pokazali nijedan dokaz koji bi išao u prilog tim njihovim tvrdnjama. I sam Kfor se vrlo brzo pojavio na licu mesta, tako da verovatno postoje saznanja šta se tačno desilo, ali ne očekujem javne osude ni Kurtija ni Prištine“, rekao je Gogić.
0 komentara