Kasoli: Povlačenje SAD imalo bi posledice po Evropu i Zapadni Balkan

Afrim Kasoli
Izvor: Kosovo Online

Politički analitičar Afrim Kasoli istakao je da bi eventualno povlačenje Sjedinjenih američkih država imalo implikacije u Evropi i na Zapadnom Balkanu, jer se, kako je naveo, u prethodnim godinama pokazalo da Evropska unija nije uspela da upravlja krizom.

"Geopolitičke krize koje izbijaju u mnogim zemljama sveta, uključujući Bliski istok, a posebno iritacija na Dalekom istoku zbog Tajvana, podigle su uzbunu da će se SAD, bez obzira ko pobedi na predsedničkim izborima, Haris ili Tramp, preorijentisati na Daleki istok u cilju balansiranja i kontrole Kine. Američka nacionalna strateška dokumentacija nedavno je naglasila da Kina ostaje jedan od glavnih geopolitičkih rivala SAD, i da treba ulagati u ograničavanje ove moći tamo gde može doći do posledica po dominantnu ulogu SAD u svetu", naveo je Kasoli.

Prema njegovim rečima, povlačenje SAD imalo bi posledice u Evropi i Zapadnom Balkanu. Kasoli naglašava da je praksa pokazala da EU bez SAD ne može da upravlja krizom. Po pitanju dijaloga Kosova i Srbije, Kasoli navodi da se Amerika zalaže za taj proces koji vodi Unija, koja će biti u nezavidnoj situaciji u slučaju povlačenja SAD.

"To može imati implikacije u Evropi i Zapadnom Balkanu. Skeptičan sam da će EU uspeti da nadoknadi odlučujuću ulogu SAD, jer je praksa pokazala da je od početka 90-ih, kada je počela kriza raspada bivše Jugoslavije, EU pokazala da nije uspela u ulozi upravljanja krizom, a u nekim slučajevima, kao u okončanju rata u Bosni ili na Kosovu, američki faktor je bio odlučujući. SAD su do sada bile za dijalog pod okriljem EU, ali ako dođe do američkog povlačenja, vidim nezavidnu situaciju i za region i za EU", rekao je Kasoli.

Ipak, ne veruje da će se Amerika povući preko noći, čak i ako Donald Tramp dobije predstojeće predsedničke izbore. Kako ističe, najpre mora doći do rešenja za krizu u Ukrajini.

"Skeptičan sam da će se to dogoditi bez završetka rata u Ukrajini. Ne verujem da će se SAD povući iz Ukrajine, kao što se desilo sa Avganistanom, bez podrške, jer znaju da Ukrajina ne bi mogla da izdrži rusku agresiju da te podrške nije bilo. Tako da ne verujem da će se SAD povući čak i ako Tramp pobedi, uprkos izbornim izjavama da može da reši krizu u roku od jednog dana, ne verujem da će se iznenada povući bez epiloga rata u Ukrajini. Sa završetkom krize u Ukrajini može se stvoriti jedna realnost. Ako se rat u Ukrajini završi razmenom teritorija ili većom autonomijom za entitete koji govore ruski, to će biti odlučujuće za politička dešavanja u drugim delovima Evrope", smatra Kasoli.

Kasoli je mišljenja da će "borba protiv Kine" ostati geopolitička orijentacija SAD.

"Ne verujem da će se SAD povući preko noći, iako je njihov dugoročni strateški cilj da ograniče Kinu. Da ne zaboravimo da je Kina pretnja evropskoj bezbednosti svojim dvostrukim delovanjem prema međunarodnim medijima. S druge strane, njena ekonomska moć je počela značajno da slabi evropsku ekonomsku moć, a sa druge strane i podrška koju daje Rusiji u ratu u Ukrajini, gde utiče na pretnju bezbednosti i miru u Evropi. Stoga, upravljanje ovom dvostrukom pretnjom ostaje glavna geopolitička orijentacija SAD u narednoj deceniji", zaključio je Kasoli.