Konjufca: Dijalog mora da se završi uzajamnim priznanjem

Konjufca.jpg
Izvor: Kosovo Online

Ministar spoljnih poslova u tehničkom mandatu Gljauk Konjufca izjavio je danas u Briselu da Kosovo želi da ima ravnopravan i pravedan tretman od EU i da je spremno da napreduje kroz proces zasnovan na zaslugama, a što znači da Kosovo dobije status kandidata i da započne pregovore o članstvu u EU. Govoreći o dijalogu sa Beogradom, naveo je da mora da se završi uzajamnim priznanjem.

„Mi kao Kosovo smo spremni da se krećemo i napredujemo u okviru ovog procesa zasnovanog na zaslugama. Istovremeno, ono što smatramo da ovaj proces zasnovan na zaslugama zaista znači jeste da Kosovo dobije status kandidata i započne pregovore o članstvu u EU. Počnimo sa upitnikom, to je prvi korak“, rekao je Konjufca uoči sastanka ministara spoljnih poslova država članica EU sa kolegama sa Zapadnog Balkana u Briselu.


Govoreći o dijalogu sa Srbijom, Konjufca je naveo da on mora da se završi uzajamnim priznanjem.

„Što se tiče dijaloga sa Srbijom, Kosovo je uvek bilo i uvek će biti konstruktivno u dijalogu, ali dijalog mora da se završi uzajamnim priznanjem“, izjavio je Konjufca.

Ponovo se osvrnuo i na uticaj Rusije na Zapadnom Balkanu. 

„Ono što zapravo podriva bezbednosnu arhitekturu Zapadnog Balkana, ali i cele Evrope, jeste maligni uticaj Rusije u našem regionu, i zato smatram da ujedinjenu i proširenu Evropsku uniju treba uvek posmatrati iz perspektive strateške nužnosti“, rekao je on.