Kos: Normalizacija odnosa sa Srbijom preduslov za proces članstva Kosova u EU

Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da je normalizacija odnosa sa Srbijom preduslov da Kosovo dobije status zemlje kandidata i započne proces članstva u EU.
„Čekamo novu vladu. U kontaktu sam sa tamošnjim političarima i oni tvrde da su za normalizaciju odnosa sa Srbijom, što je preduslov za početak pregovaračkog procesa ili za dobijanje statusa kandidata“, rekla je Kos u intervjuu za Radio Slobodna Evropu.
Kos je navela da je važno da nova vlada na Kosovu ispuni određene preduslove „koji moraju biti ispunjeni“, ne precizirajući ih.
Kosovo je podnelo zahtev za članstvo u EU 15. decembra 2022. godine. Još uvek je u početnim fazama pristupanja, bez statusa kandidata. Da bi to učinila, Evropska komisija prvo mora dati saglasnost na zahtev za članstvo, a Evropski savet zatim mora jednoglasno da potvrdi status kandidata.
„Nisam dobila nikakav signal od zemalja članica ili od danskog predsedavanja da bi se to moglo dogoditi. Ali mislim da bi bilo veoma dobro da se počne“, rekla je Kos.
Ona je naglasila i da trenutno nisu sve države članice EU u ovoj fazi spremne za ukidanje mera koje je Unija uvela Kosovu.
„Još ne znamo. Razgovaramo o tome. Ako države članice budu za njihovo ukidanje, naravno da ćemo to učiniti. Ali, trenutno, nisu sve države članice za ukidanje mera“, rekla je Kos.
Dodala je i da bi smatrala neuspehom ako ne bude novih članica u Evropskoj uniji tokom mandata sadašnje Komisije.
Izrazila je optimizam, naglašavajući da bi se, sa tehničke tačke gledišta „moglo završiti sa Crnom Gorom (kao članicom) do kraja 2026. godine“ i „sa Albanijom (kao članicom) do kraja 2027. godine“.
Na pitanje da li će Crna Gora i Albanija postati 28. i 29. članica EU, odgovorila je da bi moglo biti i novih zemalja.
Govoreći o Srbiji, Kos je rekla da „Srbija zaista mora da postigne rezultate“.
„Reči nisu dovoljne. Svoju misiju ili svoju posetu tamo vidim kao veliki napor da se Srbija vrati na evropski put“, podvukla je Kos.
Dodala je da su zahtevi demonstranata, koji mesecima protestuju u Srbiji - nakon smrti 16 ljudi od urušavanja betonskog skloništa na železničkoj stanici u Novom Sadu - isti kao i zahtevi Evropske komisije.
„To je vladavina prava, borba protiv korupcije, javne nabavke, medijsko zakonodavstvo, izborno zakonodavstvo. Srbija je mnogo obećala u decembru u takozvanom 'neformalnom dokumentu'“, rekla je Kos, dodajući da sada „moramo da proverimo da li sprovode ono što su obećali“.
„I zapravo, volim da kažem da sam najveći pristalica demonstranata, jer ako je Srbija ozbiljna u vezi sa putem ka EU — a oni mi kažu da jesu — onda će morati da postignu rezultate“, rekla je Kos.
Ona je navela da je teško sarađivati sa liderima poput predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Prema njenim rečima, „teško imati posla sa nekim ko ne deluje u najboljem interesu svoje zemlje, Bosne i Hercegovine“ i ko „ide protiv teritorijalnog integriteta, suvereniteta i ustavnog poretka“.
Kos je dodala da je to jedan od razloga zašto BiH, uprkos tome što ima status kandidata, još nije otvorila pregovore sa EU.
U vezi sa potencijalnim sankcijama protiv Dodika, dodala je da „države članice nisu ujedinjene“ da ih uvedu.
0 komentara