Kosovski pravni institut: Kurtijevo pismo ukazuje da želi da nastavi da vodi Vladu i kao poslanik

Iz Kosovskog pravnog instituta navode da se u pismu vršioca dužnosti premijera Aljbina Kurtija, ne nalazi akt o ostavci već da sadržaj ukazuje na njegovu nameru da nastavi da vodi aktuelnu Vladu i dok je poslanik.
Kosovski pravni institut pomno je pratio dešavanja na konstitutivnoj sednici Skupštine Republike Kosovo, čiji je postupak obustavljen. Razlog za to je neizglasavanje Izveštaja Komisije za verifikaciju mandata i kvoruma, uz obrazloženje da premijer i akteri Vlade nisu podneli ostavke na funkcije u Vladi Republike Kosovo.
„U početku, KPI je dosledno naglašavao da su neizvesnosti oko pitanja ostavke članova vladinog kabineta stvorene kao rezultat nedostatka adekvatne regulative Zakona o Vladi br. 08/L-117 o Vladi Kosova. Takođe, KPI je dosledno naglašavao da u duhu funkcionisanja institucija ustavne i zakonske odredbe u ovoj situaciji treba tumačiti na način da članovi Vlade moraju podneti ostavke u trenutku polaganja zakletve kao poslanika. U pismu vršioca dužnosti premijera, g. Aljbina Kurtija, ne podnosi se akt o ostavci. Tumačenje izjave gospodina Kurtija da njegova Vlada ima ekvivalentan status sadašnjoj se odnosi na Vladu kao instituciju, a ne na njega kao njenog šefa. Sadržaj premijerovog saopštenja ukazuje na njegovu nameru da nastavi da vodi aktuelnu Vladu i dok je poslanik“, navodi se u saopštenju Instituta.
Takođe, ukazuju da, na osnovu Zakona br. 08/L-117 o Vladi Kosova, premijer mora da podnese ostavku u trenutku polaganja zakletve kao poslanika.
„Od ovog trenutka Vlada će nastaviti da funkcioniše kao vlada u ostavci, ali je ne može voditi gospodin Kurti. Liderstvo u ovom slučaju prelazi na zamenika. Predsednika Vlade na kancelarijskim i ministarskim funkcijama predvodi potpredsednik Vlade. Izuzetak je kada ministar nije izabran za poslanika, u tom slučaju može da nastavi da obavlja funkciju. Štaviše, KPI naglašava da pismo o ostavci mora biti jasno i da ne ostavlja prostora za tumačenje. Isto pismo ne treba upućivati bivšem predsedniku Skupštine Konjufci. Ostavku treba uputiti predsedavajućem konstitutivne sednice, koji bi prema Poslovniku Skupštine trebalo da bude najstariji poslanik, a to je u ovom slučaju gospodin Avni Dehari“, navodi se u saopštenju.
Kosovski pravni institut pozvao je sve političke stranke da što pre konstituišu Skupštinu Kosova i utru put za formiranje novih institucija, poštujući Ustav i važeće zakone.
0 komentara