Krieziu: Očekujemo ukidanje sankcija, slanje nacrta ZSO Ustavnom sudu se „neće desiti“

Arbereše Krieziu-Hiseni
Izvor: Facebook

Poslanica Pokreta Samoopredeljenje Arbereše Krieziu izjavila je da očekuje da EU ukine kaznene mere protiv Kosova početkom naredne godine. Govoreći o pritisku na Vladu Kosova da Ustavnom sudu uputi nacrt statuta ZSO koji je izradila EU, Krieziu je rekla da se „tako nešto neće desiti“, prenosi Telegrafi.

„Mislim da čak i u EU ima nejasnoće u vezi sa tim po kojim osnovama su te mere uvedene i na osnovu kojih kriterijuma su još uvek na snazi. Stalni su pozivi da se mere uklone, dok pojedine države smatraju da ih možda treba postepeno ukidati, ali ima i drugih koji smatraju da ih ne treba uklanjati“, rekla je Krieziu za Kosova pres.

Uverena je da bi sankcije već trebalo da budu ukinute, pa očekuje pozitivne korake u tom pravcu.

„Kosovo je uvek bilo spremno da sarađuje i ne može ostati sa uvedenim sankcijama. Verujem da je nova administracija EU to razumela. Naravno, mora da postoji konsenzus među zemljama članicama o tome. Verujem da će u narednoj godini to desiti“, navela je Krieziu.

Govoreći o dijalogu, kaže da Srbija taj proces koristi kao „kamuflažu za terorističke napade na severu“.

Dijalog je, kaže, važan, ali i navodi da EU prvo mora da pozove na odgovornost Srbiju za napade u Banjskoj i kanalu Ibar-Lepenac.

„Uvek smo govorili da je dijalog važan i da je važno da priznavanje bude završni korak tog procesa, koji je važan za dalji razvoj odnosa dve zemlje. Ali, da bi se to desilo mora postojati obostrana volja i ne može se desiti samo ako jedna strana to želi. Samo od jedne strane se ne može zahtevati da ispuni obaveze koje proizilaze iz sporazuma, dok druga strana nerado potpisuje i krši sporazume. Pre nego što se fokusiramo na Osnovni sporazum, moramo ozbiljno da se pozabavimo sa dva teroristička napada koja su se dogodila. Ne možemo se jednostavno vratiti dijalogu kao da se ništa nije dogodilo. Imali smo teroristički napad u Banjskoj prošle godine i imamo još jedan teroristički napad u kanalu Ibar-Lepenac“, rekla je Krieziu.

Što se tiče međunarodnog pritiska na vladu da Ustavnom sudu uputi nacrt statuta ZSO koji je izradila EU, ona kaže da se tako nešto neće desiti. 

Prema njenim rečima, Vlada Kosova može da uputi Nacrt statuta ZSO Ustavnom sudu samo ako ga izrade kosovske institucije.

„Ako je reč o nacrtu, koji treba da ide na mišljenje Ustavnom sudu, to treba da izradi Vlada Kosova, a ne da bude nacrt koji donosi (Miroslav) Lajčak. Onda se nameće Vladi Kosova da ga prihvati kao takvog. Nigde u celom procesu dijaloga nije rečeno da će Lajčak izraditi nacrt i da imamo obavezu da ga pošaljemo Ustavnom sudu. Možemo da pošaljemo nacrt Ustavnom sudu koji bi poticao iz naših institucija“, dodaje Krieziu.

Navodi i da je vlada proširila suverenitet na sever, zatvarajući paralelne strukture i „boreći se u tom delu sa kriminalnim grupama“.

„Od Srbije treba tražiti da ne sprovodi takve terorističke akcije koje izazivaju tenzije na severu Kosova. Naprotiv, Kosovo je preduzelo akcije upravo da smanji tenzije na severu širenjem suvereniteta i dovođenjem prisustva policije tamo više nego ikada ranije. To je pomoglo da se obezbedi sigurnost za građane koji žive u tom delu, ali i da se istovremeno eliminišu paralelne nelegalne strukture koje su postojale na severu i u velikoj meri su gušile slobodno kretanje“, zaključuje Krieziu.