Kurti: Članstvo u EU rešenje za bezbednosne pretnje koje dolaze od Srbije

Aljbin Kurti
Izvor: Kosovo Online

Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je da Srbija pokušava da ometa napredak regiona u procesu evropskih integracija i navodeći da se region suočava sa bezbednosnim pretnjama od strane Srbije zatražio je od zapadnih zemalja da reaguju na to i da odobre članstvo Kosova u Evropskoj uniji, prenosi Koha.

Kurti je u ponedeljak, na konferenciji koju su organizovali Fondacija Fridrih Ebert (FES) i Odbor za spoljne poslove i dijasporu Skupštine Kosova na temu parlamentarne diplomatije za regionalnu bezbednost i evroatlantske integracije, rekao da Srbija ugrožava Zapadni Balkan i da se put evroatlantskih integracija ne dešava sam.

"Evroatlantska perspektiva mora biti ojačana. Usklađivanjem sa principima i vrednostima Natoa, oni koji to zaista žele mogu da iskoriste mnoštvo prilika. Put ka evroatlantskim integracijama nije put koji se može započeti sam. Smatram da demokratski napredak ne treba uzimati zdravo za gotovo. Srbija nije zainteresovana za članstvo u EU i Nato. Nastoji da ometa napredak celog regiona. EU i Nato su s pravom odgovorili na agresiju Rusije dovodeći Finsku i Švedsku u Nato i dajući status kandidata Ukrajini, Gruziji i Moldaviji. Pretnja bezbednosti Zapadnog Balkana od Srbije mora da se reši istim pristupom, davanjem Kosovu statusa kandidata za članstvo u EU i članstvom u Savetu Evrope. Trenutno u našem regionu vidimo kako autokratski režim Srbije podržava rusku agresiju na Ukrajinu. U prve dve godine naše vladavine četiri puta su doveli vojsku do naše granice, sponzorisali teroriste i širili laži da opravdaju agresivne akcije prema Kosovu i regionu. Ne možemo uzeti našu demokratiju zdravo za gotovo", rekao je Kurti.

Prema njegovim rečima, demokratski napredak Kosova moraju da podrže sve sile.

"Parlamentarna diplomatija je danas potrebna više nego ikada. Put ka regionalnoj saradnji takođe ima svoje prepreke. Još uvek postoje istorijske razlike koje često izazivaju rizik da nas podele. Ideja da su neke etničke grupe, rase i grupe superiorne u odnosu na druge je stara predrasuda", rekao je.

Predsednik Skupštine Gljauk Konjufca je dodao da je termin transatlantik za Kosovo veoma važan ističući da je transatlantska ideja suštinska za Evropu i Zapadni Balkan.

"Za nas parlamentarna diplomatija znači jačanje odnosa sa prijateljskim zemljama... Mi smo kao Skupština deo mnogih evropskih i svetskih tela... Mi smo deo Saveta Evrope, deo smo Parlamentarne skupštine Natoa", dodao je.

Bivši ministar spoljnih poslova Albanije Ditmir Bušati rekao je da Srbija narušava regionalnu stabilnost i u tom slučaju, prema njegovim rečima, teško je govoriti o jedinstvenom regionu u bezbednosnim pitanjima na Zapadnom Balkanu.

"Možda je Kosovo jedina država u regionu u kojoj vas slušaju premijer i predsednik Skupštine. Ne zaboravimo da je Evropa geopolitički projekat. Na Zapadnom Balkanu je teško govoriti o jedinstvenom regionu u pogledu bezbednosnih pitanja. Imamo Srbiju koja remeti regionalnu stabilnost", dodao je.