Maljoku: Obustava strateškog dijaloga umanjila značaj Kurtijevog boravka u SAD

Aljbin Kurti u SAD
Izvor: Vlada Kosova

Povodom odlaska kosovskog premijera u tehničkom mandatu Aljbina Kurtija u Njujork, gde će, kako je najavljeno, održati bilateralne sastanke sa liderima u okviru Nedelje visokog nivoa 80. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, profesor Avdi Smajljaj smatra da bi taj boravak trebalo iskoristiti i za razgovor o obustavi strateškog dijaloga, dok politikolog Aljbinot Maljoku ukazuje da je upravo obustava strateškog dijaloga umanjila značaj Kurtijeve posete, piše Teve 1.

Univerzitetski profesor Avdi Smajljaj smatra da je ovo dobra prilika za Prištinu da uspostavi odnose i sa zemljama koje ne priznaju nezavisnost Kosova.

„Možda bismo trebali raditi i na organizovanju takvih sastanaka, jer ne može svaki sastanak biti plodonosan svaki put. Posebno su sastanci koji se mogu održati čak i u hodnicima i salama možda manje plodonosni u poređenju sa sastancima koji su unapred dogovoreni, na kojima Kosovo ima priliku da se predstavi, da predstavi svoja dostignuća, svoje ambicije“, rekao je Smajlaj, prenosi Teve 1.

Dodao je da bi ovu posetu trebalo iskoristiti i za razgovor o obustavi strateškog dijaloga SAD sa Kosovom.

„Ne kaže se da postoji takav aranžman, međutim, delegacija SAD  takođe učestvuje na ovom zasedanju Generalne skupštine UN i ovde bi premijer trebalo da iskoristi sastanke na neki način da objasni stav Kosova protiv primedbi koje su SAD iznele“, naveo je Smajlaj.

Prema rečima politikologa Aljbinota Maljokua, obustava strateškog dijaloga umanjila je značaj ove Kurtijeve posete.

„Bilo je poseta šefova država tamo sa suštinskim ciljem novih priznanja za Republiku Kosovo. Svakako ne vidim ovu posetu u izveštaju o državnom interesu Republike Kosovo, već u individualnom i potpuno ličnom izveštaju Aljbina Kurtija da promeni sliku koja je za njega ništa više od činjenice od interesa za saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama“, rekao je Maljoku.