Lipavski o liberalizaciji viznog režima: Moja očekivanja su velika, treba nam još malo posla

Jan Lipovski
Izvor: Reporteri

Ministar spoljnih poslova Češke Jan Lipavski izjavio je, nakon sastanka sa potpredsednikom vlade Besnikom Bisljimijem, da njegova poseta Prištini dolazi upravo u vreme kada Češka predsedava EU i da im je jedan od prioriteta Zapadni Balkan, uključujući Kosovo, prenosi Reporteri.

"Želeo bih da kažem da je naša poruka da vaša zemlja može da računa na podršku Češke u vladavini prava. Ovo je moja prva poseta Prištini i dolazi u vreme kada Češka predsedava EU i želim da kažem da je Zapadni Balkan, uključujući Kosovo, jedan od naših prioriteta za što veći napredak u tom pitanju integracije, uključujući proces viza. Ima još posla, ali smo na dobrom putu da pronađemo političku podršku da završimo ovaj proces. Postoji nekoliko tehničkih sastanaka koji će rezultirati pozitivnom odlukom za Kosovo. Češko predsedništvo radi na ovom polju i mi to podržavamo", rekao je on.

Lipavski je rekao da ne može da navede datum kada će biti odobren taj proces, ali je potvrdio da je tražio i stav Holandije, koja je jedna od skeptičnih zemalja za liberalizaciju viza za Kosovo i da mu je ministar spoljnih poslova Holandije rekao da prvo mora da razmotri tehničke aspekte da bi doneo političku odluku.

"To je proces koji se sastoji od tehničkih aspekata i političkih odluka. EU će uskoro razmotriti tehnička pitanja.Teško je predvideti datum. Moja očekivanja od političkih odluka su velika. To je veoma visoko na našoj političkoj agendi. Pitao sam ministra inostranih poslova Holandije o njegovom stavu. Rekao je da će razmotriti tehničke aspekte, a zatim će odlučiti o političkom", kazao je Lipavski.