Farmaceutska komora Kosova: Ministarstvo odgovorno za nestašicu lekova, nova lista cena još nije objavljena

Ministarstvo zdravlja Kosova nije uspelo da objavi novu listu cena lekova, iako je zvanični rok istekao 18. aprila. Prema navodima Farmaceutske komore, odluke koje Ministarstvo donosi bez prethodnih konsultacija izazvale su kašnjenja, manjak transparentnosti i direktno ugrozile stabilnost u snabdevanju lekovima, prenosi Dukađini.
Ministarstvo je prethodno obećalo da će nova lista cena medicinskih proizvoda biti objavljena 18. aprila, nakon završetka roka za razmatranje prijava za određivanje cena. Međutim, ni do 24. aprila lista nije bila spremna, a nadležno ministarstvo nije ponudilo nikakvo zvanično objašnjenje.
Potrebna nova lista cena postala je očigledna još ranije, budući da je od donošenja odluke o jedinstvenim cenama lekova 24. decembra, pa do početka njene primene 1. februara, prijavljeno manje od polovine ukupno registrovanih proizvoda.
„Od 4.221 registrovanog proizvoda, prijavljeno je samo 2.900. Mnogi nisu mogli da apliciraju zbog tehničkih problema — pogrešnog formata i neusklađenosti sa standardnim procedurama. Osim toga, Ministarstvo je u tom periodu donelo tri do četiri odluke, ali one se nisu odnosile na prijavu i ponovnu prijavu, već na promenu cena s ciljem ispravljanja prethodnih grešaka“, izjavio je Astrit Haždijaha, potpredsednik Farmaceutske komore.
Kako je naveo, u toku revidiranja cena, brojne kompanije su ponovo aplicirale, ali komisija nije bila u mogućnosti da obradi sve prijave. Druga verzija liste koju je Ministarstvo objavilo ubrzo je povučena, a zatim najavljeno novo objavljivanje za 18. april. S obzirom da je taj datum prošao bez ikakve zvanične reakcije, situacija je dodatno zakomplikovana.
„Apoteke, pacijenti i celokupno tržište lekova sada osećaju posledice jedne ishitrene i protivzakonite odluke Ministarstva zdravlja“, dodaje Haždijaha.
Farmaceutska komora smatra da je ovakav razvoj događaja još jedan pokazatelj neuspešnosti odluke o jedinstvenim cenama lekova.
„Prošlo je gotovo 60 dana od početka primene novih cena, a Ministarstvo i dalje nije ponudilo konkretan odgovor. Tražimo da se ova odluka privremeno povuče i da se detaljno analiziraju svi problemi i prepreke u procesu. U suprotnom, ovakav format će i dalje izazivati krize — već svakodnevno dobijamo žalbe. Imamo regulatornu odgovornost, a juče smo primili i pritužbe privatnih bolnica koje ne mogu da nabave esencijalne lekove zbog nestašice“, upozorava Haždijaha.
Posebno je kritikovano i ponašanje vršioca dužnosti ministra zdravlja Armenda Vitije, za kojeg iz Komore navode da nije ni jednom kontaktirao ovu instituciju radi konsultacija.
„Format odluke je bio krajnje neadekvatan — donet svega osam dana pred izbore, bez analize i komunikacije. Na kraju, sve posledice snose građani, koji ostaju bez pristupa neophodnim lekovima“, zaključuje Farmaceutska komora.
0 komentara