Macut sa evropskim komesarom: Neophodno naći rešenje i skratiti vreme čekanja na granici Šengena
Predsednik Vlade Srbije Đuro Macut istakao je danas u razgovoru sa evropskim komesarom za unutrašnje poslove i migracije Magnusom Brunerom da je neophodno naći zadovoljavajuće rešenje i skratiti vreme čekanja na granici Šengenske zone.
Macut je poručio da je članstvo u Evropskoj uniji strateško opredeljenje i prioritet spoljne politike Srbije i da veruje da Evropa gleda ka Srbiji, kao što Srbija gleda ka njoj, bez uslovljavanja, imajući u vidu da je zemlja u potpunosti posvećena evropskom putu i predano radi na ispunjavanju svih preporuka i smernica.
Prema rečima premijera, brojni koraci u vezi sa reformama u svim oblastima su realizovani i zato Srbija ima velika očekivanja kada je reč o ubrzanju pretpristupnih pregovora i otvaranju poglavlja i klastera, dok je istovremeno otvorena za sve modalitete koje predlože nadležne evropske institucije, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Macut je ukazao i da Srbija, polazeći od zajedničkog strateškog interesa za stabilan i bezbedan evropski kontinent, podržava model postepenog institucionalnog uključivanja država kandidata, uključujući mogućnost privremenog učešća u određenim institucionalnim i političkim formatima, uz određena ograničenja kao što je odsustvo prava veta i uz jasan princip reverzibilnosti.
Kada je reč o transportnoj zajednici, premijer je ponovio stav Beograda da je neophodno naći zadovoljavajuće rešenje i skratiti vreme čekanja na granici Šengenske zone.
Govoreći o migracijama i migratornim kretanjima stanovništva, Macut je naglasio da je Srbija dokazala da deli evropske vrednosti, kao i spremnost da preuzme svoj deo obaveza, uz puno poštovanje normi i standarda međunarodnog prava.
U toj oblasti, kako je naveo, postignuti su izuzetni rezultati, saradnja sa evropskim institucijama je usaglašena i Srbija je doprinela kvalitetu rešenja tih problema.
0 komentara