Makron u zvaničnoj poseti Srbiji 29. i 30. avgusta
Francuski predsednik Emanuel Makron boraviće u zvaničnoj poseti Srbiji 29. i 30. avgusta na poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Vučić je u Parizu, gde je poslednji put boravo zbog otvaranja Olimpijskih igara, istakao da očekuje posetu Makrona u narednih 50 dana.
Inače, Francuska je oštro osudila porast jednostranih akcija kosovskih vlasti na severu Kosova koje utiču na svakodnevni život srpske zajednice, saopštili su ranije iz francuskog Ministarstva za Evropu i spoljne poslove, ukazujući da te akcije ugrožavaju napore za normalizaciju odnosa sa Srbijom.
Podsetimo, Makron je 8. aprila, kada je u Parizu ugostio Vučića, poručio da sporazumi postignuti u Briselu i Ohridu treba da se sprovedu, a da Priština mora da napreduje u uspostavljanju Zajednice srpskih opština, u skladu sa svojim aspiracijama za pristupanje Savetu Evrope.
Makron je, u zajedničkom obraćanju sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, naglasio da će Francuska učiniti sve da se postignuti sporazumi primene.
Svaka strana, naglasio je, mora da doprinese tom putu i kazao da pozdravlja "gest napravljen na obe strane"
"Sada treba ići korak dalje. Znam da ste na to spremni, i to ste mi ponovili tokom našeg zadnjeg sastanka u Briselu. Treba prevazići tenzije nastale posle donošenja odluke u vezi transfera novca. Neophodno je da se izbori na severu održe što pre i da budu izabrani novi stvarno demokratski legitimni gradonačelnici. Priština mora da napreduje u formiranju ZSO, u skladu sa svojim aspiracijama za članstvo u SE", rekao je on.
Makron je kazao da želi normalizaciju odnosa Beograda i Prištine, jer je to obećanje i zalog za stabilnost regiona i Evrope.
0 komentara