Marijani: U EP se ćuti o stvarnom problemu, a to je položaj Srba na Kosovu

Tijeri Marijani
Izvor: EPA

Član Evropskog parlamenta iz Francuske Tijeri Marijani izjavio je da tokom današnje debate u EP o situaciji u Srbiji nije bilo reči o onome što je stvarni problem, što je, kako je istakao, položaj Srba na Kosovu i ocenio da se uz saučesništvo Evrope čini sve kako bi Srbi postepeno napuštali pokrajinu, preneo je RTV.

Marijani, poslanik političke grupacije Patriote za Evropu u Evropskom parlamentu, rekao je za Tanjug da je „Kosovo istorijski deo Srbije“ i da je potrebno da EU to prizna, ali da, kako je dodao, umesto toga to ne čini, već uvek menja temu, kao što je ovog puta nesreća na železničkoj stanici u Novom Sadu.

„Naravno da je nesreća na Železničkoj stanici u Novom Sadu jedna tragedija i da je neophodno istražiti odgovornosti zato što izgleda da nadstrešnica nije bila izgrađena u skladu sa pravilima i normama“, rekao je Marijani, ali je upitao čemu služi debata na evropskom nivou, pošto je reč o nacionalnom pitanju.

On je rekao i da ima poverenje u Vladu Srbije da će pronaći odgovorne. Marijani je dodao da Evropski parlament pokušava da pronađe izgovore kako bi podržao nemire protiv legitimno izabranih vlada.

Na molbu da prokomentariše ishod parlamentarnih izbora na Kosovu, Marijani je rekao da je današnja debata u Evropskom parlamentu bila prilika da se ne priča o onome što je problem, a to je, kako je naglasio, položaj Srba na Kosovu.

„Uz objektivno saučesništvo Evrope, čiji je stav da ništa ne čini i koja nastavlja da podržava vladu Aljbina Kurtija, čini se sve kako bi Srbi malo po malo, napuštali pokrajinu. Od januara smo imali prilike da vidimo seriju poteza vlade u Prištini u tom pravcu, a šta smo videli sa druge strane - ćutanje EU, dakle ništa, ništa“, rekao je francuski poslanik.

Istakao je da je ono što se dogodilo u Novom Sadu svakako drama, ali da je „drama i  to što se Srbi sistematski i progresivno udaljavaju sa svoje teritorije“.

„Kosovo je istorijski, takođe Srbija i Srbi koji su na toj teritoriji su takođe kod svoje kuće. Potrebno je jednostavno da EU to prizna, ali ona umesto toga to ne čini, već jednostavno menja temu“, rekao je Marijani.

Inače, tokom diskusije u parlamentu, evropska komesarka za proširenje Marta Kos rekla je da je prioritet Evropske komisije da pomogne Srbiji na evropskom putu kako bi postala članica, ali da to podrazumeva sveobuhvatne reforme koje znače prihvatanje evropskih vrednosti ne samo na rečima, već i u delima.

Put reformi neophodnih za članstvo u EU nudi rešenja za neke od zahteva koje traže demonstranti, smatra Kos i dodaje da reforme znače snažniju borbu protiv korupcije, nezavisnost pravosuđa, odgovornost institucija, slobodu medija, transparentnost javnih nabavki, uslove za održavanje fer i demokratskih izbora, slobodan rad organizacija civilnog društva i borbu protiv dezinformacija.

Ako se sprovedu, reforme će imati transformativnu moć, navodi Kos, koja dodaje da je vođstvo Srbije obećalo da će ih sprovesti.

Kos je rekla da EU u sadašnjoj geopolitičkoj situaciji žele i usklađivanje Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom, kao i od svake druge države kandidata za članstvo.

Ministar inostranih poslova Poljske, koja predsedava Savetom EU, Adam Šlapka ocenio je da je pravi trenutak za raspravu o Srbiji, koja je kao kandidat podložna nadzoru kada je reč o vladavini prava i poštovanju osnovnih vrednosti EU.

Srbija je preuzela obaveze koje se odnose na poštovanja slobode, demokratije, jednakosti, vladavine prava i ljudskih prava, ukazao je Šlapka.

Predsedavajući delegacije Evropskog parlamenta (EP) za odnose sa Srbijom Lukas Furlas izjavio je da Srbija pripada EU i izrazio uverenje da će u Strazburu biti održan produktivan i konstruktivan sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) EU-Srbija.

„Čvrsto verujem da Srbija pripada porodici Evropske unije i uveren sam da ćemo sutra ovde u (Evropskom) parlamentu imati produktivan i konstruktivan sastanak“, rekao je Frulas uoči dvodnevnog sastanka POSP EU-Srbija, koji će biti održan 12. i 13. februara u Strazburu.

Furlas je, nakon plenarne sednice rekao da je njegova poruka Srbiji jasna, a to je da je vreme da se sprovedu sve neophodne reforme potrebne za približavanje Evropskoj uniji, „zajedničkoj porodici“.

„Evropi je potrebna Srbija, kao što sam ranije rekao i ponoviću, Srbiji je potrebna Evropa“, zaključio je Furlas.

Sastanak Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje EU-Srbija, koji čine poslanici iz Srbije i Evropskog parlamenta (EP), biće održan 12. i 13. februara u Strazburu, najavljeno je danas iz Evropskog parlamenta.