Meki: Svako partnerstvo ima uspone i padove, ne očekujem da SAD promeni pristup Kosovu

Erin Meki
Izvor: Zeri

Odnosi SAD sa Kosovom nisu se pokolebali tokom različitih administracija, ocenila je pomoćnica administratora u Birou za Evropu i Evroaziju pri USAID-u Erin Elizabet Meki, prenosi RSE.

„Naša posvećenost, posvećenost američkog naroda narodu Kosova, nastavljena je i uverena sam da će se nastaviti“, rekla je ona u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.

Meki, koja boravi u poseti Kosovu povodom 25. godišnjice rada USAID-a u Prištini, naglašava da će prioriteti USAID-a u budućnosti biti usmereni na pružanje pomoći Kosovu na njegovom evroatlantskom putu, u tranziciji na zeleniju i obnovljivu energiju i potrošnju ekonomskih mogućnosti.

Dok proslavljate 25. godišnjicu rada USAID-a na Kosovu, koja su po vašem mišljenju neka od najznačajnijih dostignuća koja ste videli za to vreme?

Prvo moram da kažem da period od 25 godina na Kosovu izgleda i dug i kratak. Kada smo prvi put došli ovde, shvatilo se da je naša posvećenost prevazilaženju posledica i rekonstrukciji, a ako pogledamo iz sadašnje perspektive, tokom ove dve godine koliko obavljam ovu dužnost i tri posete koje sam imala, napredak je bio neverovatan. Pored prevazilaženja posledica i rekonstrukcije, radilo se na izgradnji izvanredne budućnosti, izgradnji demokratskih institucija, otvaranju radnih mesta, uvek gledajući u evroatlantsku budućnost, gledajući nadu i mogućnosti na licu svakog Kosovara je osiguralo da naše partnerstvo ostane jako. Ova evolucija, ova transformacija je bila izuzetna.

Kako se trenutni prioriteti Vlade SAD poklapaju sa projektima i inicijativama koje USAID razvija na Kosovu?

Naša tri glavna prioriteta su sledeća: da održimo postojeći kurs, da pomognemo Kosovu da ostvari svoju budućnost postizanjem evroatlantskih integracija, da pomognemo njegovu tranziciju ka zelenijoj, obnovljivoj, održivoj energetskoj budućnosti i bezbednijoj. Energija je pokretačka snaga svega, od preduzeća do državnih usluga kao što su obrazovanje i zdravstvo. Moramo da držimo upaljena svetla, vodu, grejanje zimi. I, naravno, treći [prioritet] su ekonomske prilike. Kada govorimo o demokratiji, najbolji način da pokažemo ljudima bilo koje nacije da demokratija zaista ispunjava ono što obećava jeste da se oslobodi ekonomski potencijal, zaustavi „odliv mozgova“ i pomogne ljudima da pronađu svoju budućnost u svojoj zemlji, istovremeno pomažući da se izgrade bolje sutra. Ovo su tri oblasti na koje smo bili i bićemo fokusirani.

Sa novom administracijom u Sjedinjenim Državama, možda ćemo imati imenovanje novog rukovodstva USAID-a. Koje promene, ako ih ima, predviđate u pogledu podrške USAID-a Kosovu?

Ne mogu da predvidim kakva će biti politika novoizabranog predsednika, iako smo svi zajedno prošli kroz više administracija, u stvari, pet različitih predsedništava, uključujući administraciju predsednika Trampa, i mogu da kažem da odnos nije bio uzdrman. Naša posvećenost, posvećenost američkog naroda narodu Kosova je nastavljena, i imam puno uverenje da će se tako nastaviti.

Kako predviđate dalju evoluciju uloge USAID-a u narednih nekoliko godina?

Mislim da će se sa evolucijom naših odnosa, kao i sa evolucijom i napretkom Kosova kao države, naš rad nastaviti istim putem. Kao što sam ranije pomenula, prešli smo sa humanitarne podrške i rekonstrukcije na izgradnju bolje budućnosti, što znači otvaranje radnih mesta, ulaganja privatnog sektora, staranje da sledeća generacija ima veštine da se prilagodi 21. veku, da privuče strane investicije. Američke investicije bi bile najbolje. I, naravno, gledanje ka evroatlantskim integracijama, tako da, baš kao i Sjedinjene Države, Kosovo takođe uživa saveze, partnerstva, trgovinu i ima važnu ulogu u svojoj budućnosti. Ne predviđam da će SAD promeniti stav i pristup prema svim našim evropskim partnerima, a to se odnosi i na Kosovo.

Čuli smo od američkih zvaničnika da je američka administracija dovedena u pitanje od strane aktuelne Vlade Kosova i premijera [Aljbina] Kurtija, i da je izražena zabrinutost u vezi sa partnerstvom između SAD i Kosova. Možete li da nam date ocenu o dosadašnjoj saradnji  sa Vladom Kosova?

Mislim da svako partnerstvo, bilo da je u pitanju brak ili bilateralno strateško partnerstvo, ima svoje uspone i padove. Ali takođe mislim da, iz onoga što sam videla tokom ovog putovanja, prevazilazite postojeće prepreke i identifikujete zajedničku osnovu, zajedničke ciljeve na čijem ostvarenju ste radili i nastavljate da radite zajedno, širom različitih vlada Kosova i američke administracije. Mislim da je, kao što ste videli tokom našeg rada, naše partnerstvo, posebno sa narodom Kosova, ostalo stabilno i postojano. Politika ponekad može zaseniti dobar posao koji radimo, a koji američki narod želi da uradi sa narodom Kosova. I mislim da su, kao što ste videli, naše prisustvo i naši programi i naš rad ostali nepromenjeni.

Da li je bilo slučajeva da je USAID morao privremeno da prekine saradnju sa aktuelnom vladom?

Nikada nismo prestali da radimo i nemamo nameru da to radimo.

Ako gledamo u budućnost, šta USAID očekuje od sledeće vlade, budući da nas očekuju izbori u februaru sledeće godine? Koja su Vaša očekivanja?

Gde god u svetu radimo na izgradnji jake i održive demokratije, izborni rezultat do kojeg nam je stalo nije ko pobedi na izborima, već da su slobodni, pošteni i transparentni. Dakle, građani Kosova su ti koji će izabrati svoje lidere, dok će naše partnerstvo obezbediti da se njihov glas čuje, da se njihovi glasovi prebroje i da, bez obzira ko pobedi na izborima, funkcioniše slobodan proces i demokratsko pravo. Ovo je način da se obezbedi poverenje u demokratiju, bez obzira ko pobedi.

Šta će od sada biti glavna tema za USAID?

Veoma smo uzbuđeni, i to je jedan od razloga zašto sam došla da podržim sprovođenje reformi u okviru Plana rasta za zapadni Balkan. Ovo je prava prilika za šest zemalja Zapadnog Balkana da napreduju u članstvu u EU i budu u stanju ne samo da prođu reforme, već da ih sprovedu na smislen način, gde će svaki građanin razumeti šta to za njih nosi i moći da iz prve ruke vide šta članstvo u EU, ekonomska integracija i otvaranje vrata za veće investicije i rast mogu doneti njima, njihovim porodicama i zajednicama.

Imala sam sjajnu priliku sinoć [21. novembra] da proslavim novu investiciju koju Sjedinjene Države ulažu u „Žirafu“, a verujem da znate priču o "Žirafi" 2012. godine – veoma mali grant od Usaida za kupovinu samo servera i nešto UPS-a, jer, ponavljam, napajanje sve uslovljava i moralo bi da bude stabilno. Pogledajte „Žirafu“ danas i priliku koju ova platforma predstavlja, svojevrsni plan rasta Zapadnog Balkana u akciji. Hajde da prevedemo trgovinu preko granica. Otvorimo mogućnosti za male preduzetnike, za preduzeća u vlasništvu žena da prošire svoje poslovanje i to na način koji je model 21. veka koji otključava ogroman potencijal i tokove kapitala. Ovo ukazuje na to gde želimo da idemo i gde smo fokusirani.

Imala sam veliku privilegiju juče [21. novembra] u Prizrenu da proslavim našu 25. godišnjicu i srela sam se sa mladim ljudima, sledećom generacijom kosovskog rukovodstva, preduzetnicima. Njihova energija, njihov entuzijazam je bio opipljiv. Oni svoju budućnost nisu videli u odlasku iz zemlje i pokušaju da zarade više negde drugde, već u ulaganju svojih veština, znanja i energije na Kosovo, ovde kod kuće. To je ono što mi daje najveću nadu za budućnost. I to je najdragocenije bogatstvo Kosova, to je vaš ljudski kapital. I, naravno, mladi ljudi predstavljaju najživlji, najvredniji element koji doprinosi budućnosti ka kojoj radimo.