Mijačić: Disonantni tonovi u međunarodnoj zajednici o članstvu Kosova u SE

Beograd_240208_KZN_Dragiša Mijačić
Izvor: Kosovo Online

Koordinator Nacionalnog konventa o EU za poglavlje 35 Dragiša Mijačić izjavio je da u međunarodnim krugovima postoje disonantni tonovi po pitanju uslova za članstvo Kosova u Savetu Evrope, te da su ostale ključne zamerke: odluka CBK, neformiranje Zajednice srpskih opština i protivpravna eksproprijacija zemljišta na severu, prenosi Blic.

“U međunarodnim krugovima mogu se čuti disonantni tonovi kada su u pitanju uslovi za članstvo Kosova u SE, to jest da li je uknjiženje 24 hektara zemljišta na manastir Visoki Dečani samo potreban ili i dovoljan uslov. U izveštaju Dore Bakojani, pored implementacije presude Ustavnog suda Kosova o manastirskom zemljištu, navodi se i uslov formiranja ZSO kao i rešavanja problema protivpravne eksproprijacije zemljišta na severu Kosova za potrebe izgradnje policijskih baza i utvrda”, rekao je Mijačić.

On kaže da postoji grupa zemalja koja izražava sumnju na kosovsku aplikaciju zbog regulative Centralne banke Kosova kojima se onemogućava pravo na pristup ličnim primanjima socijalnim kategorijama stanovništva, što spada u red ljudskih prava.

“Nije realno očekivati formiranje ZSO pre prolećnog saziva Saveta ministara Saveta Evrope kada će se razmatrati članstvo Kosova, ali će se verovatno uzeti u obzir pozitivan razvoj oko organizovanja referenduma za smenu gradonačelnika na severu. Što se tiče eksproprijacije, donete su prvostepene presude po tom pitanju, što će zemlje koje zagovaraju brzo članstvo Kosova u Savetu Evrope iskoristiti za dodatni pritisak za prijem”, kazao je Mijačić.

On je naveo da procedura članstva u Savet Evrope zbog svoje kompleksnosti traje najmanje dve godine.

“Ukoliko Kosovo bude primljeno u Savet Evrope u roku od godinu dana od započinjanja procedure, taj proces bi bio zabeležen kao najbrži u istoriji ove organizacije”, istakao je Mijačić.

Komitet ministara Saveta Evrope odlučilo je 24. aprila prošle godine da se pokrene procedura za razmatranje zahteva Kosova za prijem u SE.

Zeleno svetlo dale su 33 zemlje, a protiv ove odluke, osim Srbije, glasali su Mađarska, Rumunija, Kipar, Španija, Azerbejdžan i Gruzija.

Prilikom glasanja uzdržane su bile BiH, Grčka, Slovačka, Moldavija i Ukrajina.

O zahtevu Kosova sada treba da odlučuje Parlamentarna skupština Saveta Evrope.

Potrebno je da Kosovo dobije dvotrećinsku podršku, da bi je potom ponovo potvrdio Komitet ministara.