Milenković: Hamza i Haradinaj verovatno prihvatljivi američkoj administraciji

Marko Milenković iz NVO „Nova društvena inicijativa“ ocenjuje za Kosovo onlajn da se kandidati za premijera četiri najveće stranke na Kosovu razlikuju, ali da su razumna rešenja ispred njihovih partija, imajući u vidu da su javno prepoznatljivi, da iza sebe imaju neko iskustvo i da mogu da pridobiju određenu podršku.
„Ramuš Haradinaj (ABK) je već bio na mestu premijera, dok je Bedri Hamza (DPK) učestvovao u radu mnogih institucija, bio je ministar finansija, guverner Narodne banke, gradonačenik Južne Mitrovice, tako da ima iskustva u institucionalnom radu i u vođenju institucija. Abdidžiku je najveća nepoznanica, neko ko je nov u političkom aspektu. Bio je kratko ministar u jednom sazivu, ali nema neko veće iskustvo u vođenju institucija. S obzirom na to da je lider DSK, svakako vuče glasove koje okuplja DSK“, navodi Milenković.
On smatra da je logičan izbor Samoopredeljenja da Aljbin Kurti ponovo bude kandidat za premijera sa obzirom na to da je čitavo Samopredeljenje uložilo velike napore za promociju Kurtija i da je sam Kurti radio na ličnoj promociji u prethodnom periodu.
„Ono što njega preporučuje kod birača je rad na nekim bezbednosnim aspektima, ali ne i mnogo drugih rezultata. U međunarodnim odnosima Kurti se nije baš proslavio, dok bi za Bedrija Hamzu i Ramuša Haradinaja mogli da kažemo suprotno pošto su iz stranaka koje su imale drugačiji pristup prema međunarodnoj zajednici. Bitnu ulogu igraće svakako i pristup američke administracije, a tu su Hamza i Haradinaj verovatno viđeni kao prihvatljivi, što tumačimo i kroz sastanke koje su ova dva lidera imala u SAD“, kaže naš sagovornik.
Milenković kaže da ne zna koliko je u ovoj trci za Kurtija „plus“ što se već oprobao kao premijer, mada ističe da je kroz prethodni mandat on vodio kampanju za predstojeće izbore kroz nacionalističku politiku okrenutu bezbednosnoj situaciji.
„Sa druge strane, izostaju konkretni rezultati vlade u prethodnom mandatu. Izostaju i odnosi sa međunarodnom zajednicom, pogotovo u svetlu novog razvoja situacije. Verovatno ćemo imati još različitiji svetski poredak u narednom periodu i pitanje je kako će se Kurti snaći i da li uliva poverenje svojim biračima. Taj aspekt, mislim, da ne ide naruku Aljbinu Kurtiju. Više ide naruku Haradinaju, mada je i u vladi Ramuša Haradinaja bilo nekih incidentnih situacija sa međunarodnom zajednicom. Setimo se taksi od 100 odsto prema srpskoj robi“, ističe Milenković.
Svakako, kako ocenjuje, u budućoj kosovskoj vladi moraće da bude više političkih aktera i ona neće imati dugoročnu stabilnost jer naredne godine slede predsednički izbori koji će, smatra, doneti novu političku krizu i novu političku raspodelu.
0 komentara