Milivojević: Kurtijeva vlada snosi odgovornost što je Vašingtonski sporazum ostao po strani

Bivši diplomata Zoran Milivojević izjavio je za Kosovo onlajn da najveća zasluga za to, što je Vašingtonski sporazum zvanično ostao po strani i što se nije primenjivao po dolasku nove američke administracije, pripada prištinskim vlastima i strategiji kosovskog premijera Aljbina Kurtija koji se zalaže za radikalnu politiku i strategiju priznavanja po svaku cenu za primenu jednostranih mera i metoda.
"Prvo gde su iskočili iz toga je pokušaj da se politika priznavanja ponovo vrati u dnevnu politiku gde smo morali da reagujemo i gde je Vašingtonski sporazum praktično izigran i stavljen van snage", rekao je Milivojević.
Milivojević ističe da je Vašingtonski sporazum uveo novu metodologiju u rešavanje kosovskog pitanja, odnosno da je uveo takozvanu ekonomsku metodologiju i da je, bez obzira na promenu administracije u Vašingtonu, ta metodologija i danas živa i najbolje se ogleda u podršci ove administracije, odnosno podršci predsednika Džozefa Bajdena inicijativi "Otvoreni Balkan".
"Jer se upravo Otvoreni Balkan zasniva na ekonomskoj dimenziji saradnje i odnosa, jer ekonomija relaksira političke odnose. Vrednost Otvorenog Balkana je taj ekonomski mehanizam u prevazilaženju političkih problema, što je i te kako vredno", rekao je on.
Upravo to je, smatra Milivojević, zaostavština Vašingtonskog sporazuma i onoga što su uveli administracija Donalda Trampa i Ričard Grenel, polazeći od američke pragmatične politike da ekonomskim sredstvima relaksiraju političke odnose i stvaraju bolji ambijent.
"Sada se to vidi na delu. Sam Vašingtonski sporazum nije na snazi kao što znamo i ova nova administracija nije nastavila da ga primenjuje u svim odredbama koje su predviđene, ali je podrškom toj ekonomskoj dimenziji i oživljavanjem ove kancelarije za promociju investicija na ovim prostorima i ovome što sada priča ambasador (Kristofer) Hil, pokazuje se da ova administracija sledi tu logiku i strategiju zasnovanu na ekonomskim elementima", smatra on.
Sa druge strane, dodaje Milivojević Vašingtonski sporazum obezbedio jedan period mira i mogućnosti da se stvori povoljniji politički ambijent.
"Nažalost sada privremena vlada i politika i strategija Kurtija ignoriše ne samo Vašingtonski, već sve druge sporazume. Oni jednostavno nemaju nameru da primenjuju nikakve sporazume, ni Briselski ni Vašingtonski i sve to ignorišu i nažalost imaju podršku od nekih struktura, pa čak i u američkoj administraciji, ali to ne znači da su vrednosti Vašingtonskog sporazuma potpuno izbledele i nestale", zaključio je on.
Ipak on smatra da su ostale vrednosti koje se zasnivaju na ekonomskom mehanizmu i da ekonomija može da znači za buduću strategiju rešavanja kosovskog pitanja.
"To se i dan danas može smatrati kao zaostavština tog sporazuma, kao nešto što je dobro i što sadašnja administracija promenom te metodologije na jedan drugi način i kroz podršku Otvorenom Balkanu daje do znanja da podržava taj metod i pristup rešavanju kosovskog pitanja", rekao je Milivojević.
0 komentara