Misini: SAD žele integrisani Zapadni Balkan, zemlje regiona treba da iskoriste priliku

Škumbin Misini
Izvor: Kosovo Online

Profesor ekonomije Škumbin Misini ocenio je da Sjedinjene Američke Države imaju interes da se zemlje Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, usmere ka integracionim procesima i da im je to glavni cilj.

„Sjedinjene Američke Države imaju interes da se zemlje Zapadnog Balkana orijentišu ka integracionim procesima, što im je glavni cilj. Zemlje Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, imaju geostrateške interese sa najmoćnijim zemljama sveta kako bi poboljšale svoju ekonomsku situaciju“, rekao je Misini za Kosovo onlajn.

On je dodao da ostaje da se vidi da li će u budućnosti postojati konkretan strateški plan, podsećajući da je Džared Kušner pre izvesnog vremena bio zainteresovan za ulaganja u Srbiju.

Govoreći o evropskim integracijama, ocenio je da Zapadni Balkan treba što pre da postane deo Evropske unije.

„Zemlje Zapadnog Balkana moraju da shvate da treba što pre da se integrišu u EU, kako ne bi upale u zamku balkanskih kreatora politike, jer je njihov interes da čine korupciju za svoj račun, a ne socijalna i ekonomska dobrobit svojih naroda. Što se pre ove zemlje integrišu u EU, to će brže i bolje biti za njih jer će se njihova dobrobit promeniti“, rekao je Misini.


On je istakao da će dalji razvoj događaja zavisiti i od geopolitičkih kretanja u svetu, ali da bi zemlje regiona trebalo da sarađuju i zajednički napreduju.

„Ostaje da se vidi kakva će biti geopolitička kretanja u svetu, jer u našem okruženju postoje različiti uticaji. Bilo bi dobro da zemlje Zapadnog Balkana zajedno krenu ka integraciji, bez sukoba, ljubomore i mržnje, i da idu napred radi ekonomske dobrobiti svojih građana, a ne da imaju balkanske lidere čiji je primarni interes moć i krađa“, zaključio je Misini.