Miškeljin: Izbori za predsednika SAD podelili region, Priština sve karte stavila na Kamalu

Marko Miškeljin
Izvor: Kosovo Online

Saradnik Centra za društvenu stabilnost Marko Miškeljin ocenio je da su izbori za predsednika SAD podelili region, a da je Priština „sve karte bacila“ na pobedu kandidata Demokrata Kamale Haris.

„Svakako mogli smo primetiti, kao i za sve u našem regionu, da su američki izbori pomno ispraćeni i da je svako odabrao stranu i strastveno navijao, a videćemo ko će posle utorka biti zadovoljniji. Ali, svakako, ono što je primetno u našoj javnosti je da Donald Tramp ima mnogo veću podršku i sama Republikanska partija, dok ako govorimo o Hrvatskoj ili BiH svakako da Demokrate i Kamala prvenstveno imaju prednost. Naravno, imali smo primera i da je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti ne samo prisustvovao Konvenciji nego se i fotografisao sa Kamalom, pokušao da napravi neki selfi što je svakako deklarisanje za jednu od strana. Definitivno, kao i mnogi svetski događaji ni američki izbori nisu mogli proći bez malo začina sa Balkana“, kazao je Miškeljin.

Prema njegovim rečima, pobeda Kamale Haris bi značila kontinuitet američke politike prema regionu.

„Ukoliko govorimo o očekivanjima onih koji navijaju za Kamalu Haris i za Demokrate to jeste svakako ostanak na starom, odnosno nastavak dogovora i partnerstava koje imaju i saradnje sa demokratskim administracijama. Ako govorimo o generalnom utisku u hrvatskoj javnosti tu je dosta primetno da je preuzet prakično kompletan narativ iz mejnstrim medija. A, opet kada govorimo o nekim utiscima i očekivanjima u Srbiji mi često možemo biti nerealni kada su očekivanja od samog Donalda Trampa“, naglašava Miškeljin.

Ističe i da se Priština opredelila za Kamalu Haris.

„Kada je reč o Prištini svakako znamo da je definitivno došlo do opredeljivanja, sve karte su stavljene na pobedu Kamale Haris. To ne treba da čudi ako znamo da je s druge strane, upravo tokom republikanske administracije jesmo videli dosta neutralniji stav SAD i svakako mnogo veću želju za konkretnim rešenjima na terenu, prvenstveno zarad nekih stvari koje dotiču svakodnevan život građana što jeste više tema kojima se bavi i Donald Tramp i Ričard Grenel dok je bio zadužen za to pitanje“, objašnjava ovaj analitičar.

Dodaje da su građani iz regiona koji žive u SAD uglavnom sledili politike svojih matičnih država.

„Kada pogledamo i ljude iz dijaspore, i srpske i dijaspore iz regiona unutar SAD, najčešće su njihovo delovanje i njihovi stavovi prema kandidatima upravo posledica ponašanja tih kandidata prema tim matičnim državama. Pa tako možemo primetiti da najveći broj Srba podržava Donalda Trampa i isto tako listom albanski lobiji i generalno albanski aktivisti učestvuju u kampanji Kamale Haris“, zaključuje Miškeljin.