Mitić: Moguće je da se dijalog odblokira jer se EU žuri, ali pitanje je šta Beograd time dobija
Naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Mitić veruje da nije nemoguće da se posle januara odblokira dijalog Srbije i Kosova jer se Evropskoj uniji žuri, ali ukazuje da je pitanje šta Beograd može da dobije od ovog procesa, ako se, kako kaže, nastavi sa metodom izazivanja hibridnih kriza i pritisaka da srpska strana pravi ustupke.
Povodom poruke predstavnika EU za dijalog Miroslava Lajčaka da u januaru treba da se formalizuje Sporazum o putu normalizacije, Mitić smatra da je taj rok apsolutno nerealan, kako kaže, i zbog samih praznika koji slede i zbog činjenice da ćemo tek videti kakva će biti reakcija Prištine na ustupke koje je Beograd učinio prethodnih dana, a koji su, navodi, izuzetno bolni.
"Naravno, Evropskoj uniji se žuri, ona stvara jednu veštačku hitnost zato što ulazi u izbornu godinu koja je vrlo neprijatna za nju. Znamo da je 2024. godina značajnih izbora, naravno u SAD, ali i u EU, za Evropski parlament, na kojima se očekuje da ojačaju snage koje su mnogo skeptičnije prema tzv. državnosti Kosova. Dakle, vreme ne radi za EU, ne radi za Evropsku komisiju, ne radi u neku ruku ni za albansku stvar na Kosovu", navodi Mitić za Kosovo onlajn.
Dodaje da su i zbog toga ovi pokušaji da se korak po korak Beograd tera da defakto priznaje određene elemente državnosti Kosova.
"To je jedan proces, metoda koja je do sada Kurtiju i Kvinti izuzetno dobro funkcionisala. Oni su izazivali razne krize u poslednje dve godine kako bi došli do ovog trenutka da, eto, na kraju se i priznaju tablice RKS. Oni mogu da kažu da je to metoda koja se do sada pokazala kao uspešna - izazivanje hibridnih kriza i nakon toga, praktično, zahtev Beogradu da pod pritiskom odustane od nekih od svojih 'crvenih linija", smatra naš sagovornik.
Ukoliko se nastavi sa tom metodom, Mitić ne vidi neki posebno optimističan scenario ni za Beograd.
"Beograd mora da podvuče zaista 'crvene linije', da znamo gde su one i da li će ove metode koje su korišćene prethodne dve godine, a i ranije, nastaviti da deluju na štetu Beograda i kosovskih srba", zaključuje on.
Dodaje da nije nemoguće da dođe do deblokade samog dijaloga.
"Nakon svih ovih dešavanja sigurno je da će biti i neki određeni pritisak na Prištinu da i se makar formalno vrati dijalogu. Glavno pitanje je šta Beograd dobija od svega toga. Ukoliko se nastavi ovim metodama i ovim ritmom i ovakvom agendom dijaloga, ne vidim neku posebnu poentu da Beograd učestvuje u jednom takvom procesu", kaže Mitić.
0 komentara