Mitić: Ne očekujem ostavke gradonačelnika, Kurti želi da legitimiše sve što je urađeno u poslednjih godinu i po
Naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu Aleksandar Mitić ne očekuje da će albanski gradonačelnici u četiri opštine na severu Kosova dati ostavke nakon što je u tim opštinama prikupljen mnogo veći broj potpisa za peticiju za njihovu smenu nego što su oni dobili glasova na izborima, jer, kako smatra, Aljbin Kurti pravnom zavrzlamom u koju uvodi kosovske Srbe želi da legitimiše ono što je urađeno u poslednjih godinu i po dana.
"Ne očekujem da dođe do bilo kakvih ostavki albanskih gradonačelnika jer bi to bio poraz Kurtijeve politike, a on želi ovom procedurom i pravnom zavrzlamom u koju uvodi kosovske Srbe, upravo suprotno, a to je da legitimiše ono što je urađeno u poslednjih godinu i po dana i pokušava da ponizi Srbe, da oni njega mole da učestvuju u formiranju vlasti", kazao je Mitić.
Dodaje da to nije samo da poniženje za kosovske Srbe, već i nastavak jedne vrlo precizne politike koja je, prema njegovom mišljenju, dogovorena očigledno sa partnerima iz Kvinte, u ovom slučaju iz EU.
"To je da se na taj način legalizuje Kurtijeva vlast na severu Kosova. To je ono što želi", ističe Mitić.
Kurti, kako dodaje, navodno čini i neke ustupke EU, ali u suštini sve to ide na "njegovu vodenicu" i u potpunosti mu odgovara.
"Sve to o čemu će se u narednih nekoliko nedelja i meseci pričati u vezi tih pravnih procedura, sve je to u funkciji vrlo precizne i prilično podmukle politike koju sprovodi Kurti sa ciljem uterivanja Srba, pre svega sa severa Kosova i Metohije, u tzv. pravni sistem Kosova", poručuje Mitić.
Prema administrativnom uputstvu Ministarstva lokalne samouprave, potpisi koje su građani prikupili u okviru peticije, dostavljaju se predsedniku skupštine opštine i CIK, koji verifikuje listu potpisa. Ukoliko je peticiju podržalo najmanje 20 odsto birača, CIK organizuje glasanje za smenu gradonačelnika, po proceduri u skladu sa zakonima o opštim i lokalnim izborima. Glasanje za razrešenje gradonačelnika u tom slučaju organizuje se najkasnije u roku od 45 dana.
Da bi gradonačelnici bili smenjeni, za to mora da glasa 50 plus jedan odsto upisanih birača u opštini.
Tek posle ovog izjašnjavanja građana, ukoliko bi odluka bila pozitivna, išlo bi se na nove izbore.
Ova procedura, kako se procenjuje, mogla bi da potraje i šest meseci, dok bi ostavke gradonačelnika odmah otvorile put za nove izbore.
0 komentara