Muškoljaj: Vršilac dužnosti predsednika Kosova može da imenuje mandatara Vlade

ustavni sud hasani muškoljaj
Izvor: Reporteri

Bivši sudija Ustavnog suda Kosova Điljeta Muškoljaj rekla je da se ne slaže sa ocenom bivšeg predsednika Ustavnog suda Eneverom Hasanijem da vršilac dužnosti predsednika Vjosa Osmani ne može da imenuje mandatara za formiranje vlade, prenosi Reporteri.

Muškoljaj je dodala da Ustav Kosova ne predviđa nijednu normu koja bi blokirala funkcionisanje kosovskih institucija.

"Jednostavno, Ustav je napravljen tako da funkcionisanje države nije blokirano. Jedan od razloga, ali, svakako, nije jedini, jeste imenovanje mandatara", rekla je Muškoljaj.

U prilog njenoj izjavi svakako ide i primer imenovanja Hašima Tačija na funkciju premijera.

Naime, 2011. godine, Jakup Krasnići, koji je tada bio vršilac dužnosti predsednika, imenovao je Tačija, tada predsednika DPK i pobednika na parlamentarnim izborima 2010. godine.

"Prema odluci, nominovani kandidat, gospodin Hašim Tači, u najkraćem mogućem roku, poziva se da obavi neophodne konsultacije sa političkim strankama za formiranje koalicije za novu vladu i iznese predlog pred Skupštinom Kosova", navedeno je u saopštenju koje je Predsedništvo izdalo 2011. godine.

Podsetimo, bivši predsednik Ustavnog suda Enver Hasani, juče je izjavio da vršilac dužnosti predsednika nema pravo da imenuje mandatara za formiranje vlade.