Novi saziv EP pružio snažnu podršku Ukrajini i zatražio oštrije sankcije Rusiji

Evropski parlament
Izvor: Flickr

Novi saziv Evropskog parlamenta usvojio je Rezoluciju u kojoj se EU poziva da nastavi sa podrškom Ukrajini onoliko dugo koliko joj je potrebno za pobedu u ratu sa Rusijom, prenosi N1.

Rezolucija predstavlja prvi zvanični stav novoizabranog Evropskog parlamenta o agresiji Rusije na Ukrajinu, i u njoj se ponovo ističe kontinuirana podrška evroposlanika nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine unutar njenih međunarodno priznatih granica.

EU se pritom poziva da održi i proširi svoju politiku sankcija protiv Rusije i Belorusije, nadgleda i preispituje njihovu efikasnost i uticaj, i sistematski se pozabavi pitanjem zaobilaženja sankcija od strane kompanija sa sedištem u EU, trećih strana i trećih zemalja.

Ponavljajući svoje čvrsto uverenje da Rusija mora finansijski da nadoknadi štetu koju je izazvala u Ukrajini, poslanici Evropskog parlamenta pozdravljaju nedavne napore EU da usmeri prihode od zamrznute ruske imovine u podršku ukrajinskim ratnim naporima. Oni takođe žele „čvrst pravni osnov za konfiskaciju ruske državne imovine koju je zamrznula EU“.

Parlament dalje pozdravlja ishod nedavnog Samita Natoa i ponovo potvrđuje svoj stav da je Ukrajina na nepovratnom putu ka članstvu u Natou. Poslanici Evropskog parlamenta pozivaju EU i države članice da povećaju svoju vojnu podršku Ukrajini onoliko dugo koliko je potrebno i u bilo kom obliku.

Oni takođe pozivaju Evropsku komisiju da predloži dugoročnu finansijsku pomoć za obnovu Ukrajine, nadovezujući se na iskustvo novoosnovanog Ukrajinskog fonda.

U rezoluciji se osuđuje ruski raketni napad na dečju bolnicu Okmadit u Kijevu, koji je ocenjen kao varvarski.

Ističe se i da nedavna poseta mađarskog premijera Viktora Orbana Ruskoj Federaciji, ne predstavlja poltiku EU, već eklatantno kršenje sporazuma EU i zajedničke spoljne politike.

U tekstu se navodi da bi Mađarska trebalo da se suoči sa reperkusijama za ove akcije. 

Rezolucija je usvojena sa 495 glasova za, 137 protiv i 47 uzdržanih.