NVO sa severa Kosova: Institucije da istraže okolnosti i pronađu odgovorne

Mesto eksplozije u Zubinom potoku
Izvor: Kosovo Online

Grupa nevladinih organizacija sa severa Kosova najoštrije je osudila sinoćnji napad na kanal Ibar-Lepenac u Zubinom Potoku, koji je od ključnog značaja za redovno snabdevanje vodom i strujom velikog broja stanovnika Kosova.

„Pozivamo sve društveno-političke aktere na Kosovu da odgovorno pristupe ovom incidentu i deluju u skladu sa zakonom. Relevantne institucije treba da istraže sve okolnosti napada i pronađu odgovorne, a međunarodne organizacije da obezbede adekvatno delovanje policijskih snaga i spreče zloupotrebu ovog događaja u cilju daljeg povećanja pritiska na srpsku zajednicu na Kosovu“, navodi grupa NVO.

Takođe, grupa NVO sa severa poziva medije da izveštavaju o ovom incidentu odgovorno, utemeljeno na činjenicama, i da ne dozvole da se ovaj događaj iskoristi za dalju eskalaciju etničkih tenzija na Kosovu.

Nevladine organizacije koje potpisuju saopštenje su: Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Nova društvena inicijativa (NSI), Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC), Aktiv i Institut za teritorijalni ekonomski razvoj.