Odalović: Posle 25 godina tri porodice otetih Srba konačno mogu da sahrane svoje najmilije

Veljko Odalović
Izvor: Kosovo Online

Predsednik Vladine komisije za nestala lica Veljko Odalović poručio je prilikom primopredaje posmrtnih ostataka tri osobe srpske nacionalnosti na administrativnom prelazu Merdare, da su porodice Milenković, Đapa i Mladenović posle 25 godina dočekale dan kada je potvrđen identitet njihovih najmilijih.

"Tela su bila u mrtvačnici u Prištini svo ovo vreme i dodatnim naporima sa uzimanjem novih uzoraka krvi došli smo do identiteta", rekao je Odalović. 

Dodao je da su oni nestali posle dolaska međunarodne misije na prostore Kosova.

"Neka su, sada je izvesno po obdukcionim nalazima, već tada ubijena. To je ono što je velika sramota za tih pedesetak hiljada mirovnjaka koji su dozvolili da se na tako bestijalan način razularena rulja koja je sebe nazivala 'oslobodilačkom vojskom' obračuna sa starim i nemoćnim. Svo troje imaju više od 50 godina, najmlađi malo preko 50, a 77 ima Perka. To govori o tome da su pokušali da zatru sve srpsko što je ostalo posle dolaska međunarodne misije. Po zahtevu porodice, mi ćemo organizovati sahrane, jedna će biti u Velikoj Plani, druga u Kruševcu, treća u Beogradu. To je ono što Komisija ima kao svoju obavezu", naglasio je Odalović.

Istakao je da su tela bila u mrtvačnici u Prištini, gde se nalazi još najmanje 300 tela neidentifikovanih lica među kojima je najmanje 90 srpske nacionalnosti.

"To je ono što nas brine, jer intenzitet saradnje sa Prištinom, odnosno njihovom delegacijom u okviru radne grupe je već nekoliko godina u totalnom zastoju. Mi smo se u Briselu nadali da ćemo, kada je dijalog izmešten i kada je ta tema dobila podršku, dobiti novi vetar u leđa, novi kvalitet, nove informacije. Međutim, zahvaljujući jednostranoj odluci Aljbina Kurtija ceo proces je zamrznut. Ne možemo da se pomirimo sa tim", poručio je predsednik Komisije za nestala lica.

Kako naglašava, u pitanju su tela koja su pronađena pre dvadeset i više godina.

"Mi nemamo novih lokacija, niti ekshumacija. Nemamo mnogo onoga što bi trebalo da radimo onako kako smo radili do pre tri godine kada je proces blokiran. Na jednom radnom sastanku razmenili smo dosta informacija između prištinske i naše strane. Dogovor je bio da se ovih dana, ako budemo mogli da organizujemo, održi sastanak radne grupe na kojem bismo napravili dinamiku aktivnosti uvažavajući zahteve porodica Srba, Albanaca i svih ostalih. Da odemo na lokacije, pretražimo ih i da porodicama damo informacije koje one od nas traže. To je sa naše strane otvoreno, spremni smo i učinili smo ustupke. Da li će druga strana to razumeti i staviti porodice i njihove tragedije u prvi plan, to je na njima. Do sada je politika bila u prvom planu, nisu brinuli o porodicama ni Albanaca ni Srba, što nas posebno brine. Za nas i naš mandat ovo je civilizacijsko i humanitarno pitanje. Mi danas još 1.613 lica iz sukoba na prostoru KiM vodimo kao nestale, od čega je 516 lica srpske nacionalnosti, a ostalo su Albanci", kaže Odalović.

Ističe da su do pre tri godine, kada je proces stao, pronašli, identifikovali i predali porodicama 385 lica srpske nacionalnosti.

"Još ima mnogo posla, bez obzira što je više od 6.000 nestalih lica u ukupnom broju do sada evidentirano, a razrešeno je više od 75 posto slučajeva. Međutim, zanima nas sudbina preostalih. Želimo da bez ikakve različitosti priđemo ovom problemu i postupamo i po zahtevima prištinske strane, ali želimo i da oni imaju isti odnos prema našim zahtevima i zahtevima naših porodica. Žrtve su u tom delu podjednako teške i mi koji imamo mandate, moramo se time baviti. Što se mene tiče, kada je u pitanju Komisija za nestala lica i radna grupa, imamo apsolutnu podršku svih državnih organa u Republici Srbiji. Do sada nijednom radnjom niti činom nisam sputavan. Imamo lokacije koje su izvesne, neke su iz međunarodnih arhiva, neke su iz naših arhiva i tražimo da se provere. Oni imaju neke svoje i mi pristajemo na to", poručio je Odalović. 

Naglasio je da su identifikovana još dva lica, ali će ona biti sahranjena na Kosovu.

"Jedna porodica izrazila je želju da to bude na pravoslavnom groblju u Prištini gde će sahraniti svog člana, a druga sahrana će biti u Đakovici, u pitanju je porodica romske nacionalnosti. To potvrđuje da smo spremni uvažavajući zahteve porodica i sve ono što je prioritet iznad svega da to ispoštujemo. Bićemo sa njima na svakom mestu i učinićemo sve za njih. Poruka je da i Brisel i Ženeva, pošto ovom radnom grupom predsedava Međunarodni komitet Crvenog krsta, učine dodatne napore da privole Prištinu da se vrati ovom procesu kako bismo porodicama dali što je moguće više odgovora i da kao i ovim porodicama danas omogućimo da dobiju kakav takav mir i spokoj, da sudbinu svojih nestalih razreše, da imaju grob i mesto na koje će otići ili da upale sveću ili da se klanjaju, šta god ko čini po svojim verskim običajima. To dugujemo žrtvama i njihovim porodicama", zaključio je predsednik Komisije.