Oprečne izjave Hotija i Lajčaka o dijalogu

1
Izvor: Kosovo Online

Nakon dva sastanka koji su održali kosovski premijer Avdulah Hoti i specijalni predstavnik EU za dijalog Srbije i Kosova Miroslav Lajčak, dali su oprečne izjave vezano za predstojeći dijalog.

Hoti je izjavio da je sa Lajčakom održao dva sastanka tokom njegovog boravka na Kosovu i da je, kako navodi Gazeta Ekspres „definisao mnoga pitanja po agendi koja nas očekuju u budućnosti“.

Međutim, Lajčak je danas rekao da je njegov plan samo normalizacija odnosa, a ne međusobno priznavanje.

Dodaje da je Hoti juče govorio suprotno, rekavši da Kosovo pregovara o normalizaciji već 10 godina i da je sada na redu pregovarački proces za priznavanje.

Hoti insistira da pregovore treba završiti uzajamnim priznavanjem bez promena granica, dok Lajčak kaže da ne može govoriti o tome i da je njegov mandat normalizacija odnosa.

Hoti je juče u diskusiji koju je organizovao KDI izneo jasne zahteve Kosova u dijalogu sa Srbijom, navodi Gazeta Ekspres.

Kosovski premijer je rekao da u okviru konačnog sporazuma želi međusobno priznavanje unutar postojećih granica.

"Izaći ću na sastanak sa jasnim stavom da dijalog treba započeti radi priznavanja, a ne radi normalizacije odnosa, to će biti derivat nakon priznanja“, rekao je Hoti.

Dodao je da je Kosovo „zarad normalizacije“ vodilo dijalog dugi niz godina.

„Sada smo na poziciji gde moramo da se dogovorimo oko priznavanja, a zatim da rešimo otvorena pitanja. Mislim da je dosta bilo zavere po tom pitanju, sešćemo za sto kao jednake strane da postignemo sporazum o priznavanju", rekao je juče Hoti.

Međutim, čini se da Evropska unija ne može garantovati tako nešto, navodi Gazeta Ekspres.

Specijalni predstavnik EU je na konferenciji za novinare u Prištini, na pitanje, da li namerava da okonča dijalog sa obostranim priznanjem, rekao da ne može o tome da spekuliše i da samo namerava da normalizuje odnose, prenosi Gazeta Ekpres.

"Trenutno nisam ovde da nagađam, mogu reći koji je moj mandat, to je normalizacija odnosa", naglasio je Lajčak danas pred novinarima.

Američki ambasador za dijalog Ričard Grenel, koji očekuje lidere dve zemlje u Vašingtonu 27. juna, nije ostao po strani, navodi Gazeta.

Grenel je danas rekao da Kosovo i Srbija treba da iskoriste priliku koju im je pružila Bela kuća, da krenu napred ka ekonomskom razvoju i budućnosti.

Miroslav Lajčak na današnjoj konferenciji nije želeo da govori o američkoj inicijativi.