Osmani: EU bi članstvom Kosova dobila partnera spremnog da doprinese zaštiti demokratskih vrednosti

Vjosa Osmani
Izvor: Kosovo Online

Predsednica Kosova Vjosa Osmani učestvovala je na konferenciji „Berlinski globalni dijalog“, koja okuplja lidere iz biznisa, politike i akademske zajednice. Ona je tom prilikom istakla da bi Evropska unija članstvom Kosova dobila partnera koji iz ličnog iskustva razume „opasnost koju donose destruktivne sile“ i koji je spreman da doprinese zaštiti demokratskih vrednosti.

Osmani je naglasila da integracija Zapadnog Balkana treba da se zasniva na zaslugama.

„Integracija Zapadnog Balkana zasnovana na zaslugama nije proces milosrđa, već strateški izbor za celu Evropu“, izjavila je predsednica.

Ona je istakla da Kosovo donosi inovacije, energiju i mlade talente koji su Evropi neophodni da bi ostala konkurentna i kohezivna.

„Otpornost i posvećenost naše zemlje principima, uprkos štetnim uticajima, doprinose izgradnji bezbednosnog štita za ceo kontinent“, naglasila je Osmani.

Podsetila je na bombardovanje SR Jugoslavije.

„Nije bila važna samo sila, već i princip koji je stajao iza nje - onaj koji je spasio ljudske živote“, kazala je ona.

Osmani je istakla da Kosovo stoji rame uz rame sa Ukrajinom, doprinosi Nato misijama van zemlje i da je uvelo sankcije Rusiji, ocenivši to kao „dužnost jedne zemlje rođene iz rata“.

„Za nas vrednosti nisu luksuz, već strateška imovina koja održava jedan narod u životu kada je sve drugo neizvesno“, rekla je Osmani.

Dodala je da Kosovo ulaže u demokratiju i globalni doprinos, uključujući osnaživanje žena i mladih kroz agendu „Žene, mir i bezbednost“.