Osmani nakon sednice EP: Nisu mi pomenute sankcije protiv Kosova

Vjosa Osmani
Izvor: Kosovo Online

Predsednica Kosova Vjosa Osmani istakla je da joj na sednici Evropskog parlamenta nisu pomenute sankcije za Kosovo zbog situacije na severu, prenosi Kljan Kosova.

"Evropski parlament je institucija koja decenijama podržava Kosovo. To je bila prva institucija koja je otvorila vrata predsedniku Rugovi, kada se naš glas nije čuo", navela je Osmani.

Ona je dodala da su zahtevi Kosova saglasni sa zahtevima saveznika.

“Što se tiče međunarodnih zahteva, samo da ponovim, blizu smo. Mnogi  naši zahtevi, kao što je vladavina prava, ujedno su i njihovi zahtevi. Dakle, to su zajednički zahtevi, dogovor je da treba da postoji vladavina prava ", rekla je Osmani.

Ona je ponovila da postoji volja da izbori na severu budu raspisani.

“Izbore organizuje CIK, onda predsednik raspisuje izbore, postoje dve zakonske mogućnosti i prva zavisi od političke volje aktuelnih predsednika opština, mogućnost da podnesu ostavku je njhov lični izbor, u koji se ne mešam. Ali mislim da je to mnogo demokratskije i da obezbjeđuje učešće Srba na novim izborima", rekla je Osmani.

Podsetimo, portparol EU Peter Stano izjavio je danas na konferenciji za medije da Brisel uvodi mere protiv Kosova, i da su neke odmah primenjene, ali i da se o sledećim koracima i dodatnim merama raspravlja.