Osmani: ZSO uslovljena defakto priznanjem Srbije

Vjosa Osmani
Izvor: Reporteri

Predsednica Kosova Vjosa Osmani poručila je da je glavna obaveza Prištine u dijalogu sa Srbijom stvaranje Zajednice srpskih opština, ali je to, kako kaže, uslovljeno time da Srbija defakto prizna Kosovo, prenosi Gazeta blic.

Osmani je svoj stav iznela na Samitu za demokratiju koji se održava u u Kopenhagenu u Danskoj. Kako je navela, Kosovo želi da primeni sve dogovore postignute u dijalogu sa Srbijom, ali u svakom ugovornom odnosu postoje dve strane i ako jedna strana ne sprovede nijednu tačku sporazuma i podriva je, onda je pitanje da li postoji dogovor.

"Tražili smo od EU da traži od obe strane da sve rade paralelno. Ne bežimo od obaveza koje proizilaze iz Briselskog sporazuma, ali i Srbija mora da deluje istovremeno kad i mi. Glavna obaveza iz tog sporazuma za Kosovo tiče se prava manjinskih zajednica, posebno stvaranja Udruženja, ali to je uslovljeno time da Srbija istovremeno ostvari i defakto priznanje“, kazala je Osmani. 

Dodala je da Srbija"radi upravo suprotno".

"Srbija poručuje da nikada neće biti priznanja ni defakto ni dejure i da neće dozvoliti da Kosovo postane član međunarodnih organizacija. Šta su onda bezbednosne mere koje ćemo imati, posebno mere bezbednosti koje bi omogućile toj Asocijaciji da se ne otrgne kontroli", navela je Osmani.

Rekla je i da ZSO koja je nedavno predložena ne liči na Republiku Srpsku.

"Ne može se samo tražiti od Kosova da sve sprovede, a onda dati zeleno svetlo Srbiji da radi šta hoće. Aplicirali smo u Savet Evrope, uspešno smo prošli dve faze i sada nam se govori da 'morate da formirate Asocijaciju'. Kada pitamo da li će Srbija paralelno raditi svoj deo, što znači glasanje za Kosovo, dobijemo odgovor da 'u Savetu Evrope to od Srbije niko ne traži“, naglasila je Osmani.

Prema njenom mišljenju, u dijalogu između Kosova i Srbije postoji nedostatak ravnoteže, što podriva kredibilitet dijaloga.

"Mnogi ljudi na Kosovu vide da jedna strana sprovodi sporazume, pa gde je onda smisao dijaloga? Zašto potpisujemo ove sporazume? Nudili smo da potpišemo francusko-nemački plan, ali Srbija nije htela da ga potpiše, Vučić je rekao da 'ima bolove u levoj i u desnoj ruci'. U međuvremenu, Brnabić je na Samitu EU pred svim liderima rekla da oni neće primeniti ovaj sporazum i nijedan lider EU je nije pitao šta to znači. Niko sa njima nije razgovarao, svi dolaze kod nas. Nije bitno šta Srbija radi, ali Kosovo to mora da sprovede. Hteli bismo da nema bezbednosnog rizika od Udruženja. Uradili bismo to da ne poznajemo istoriju Republike Srpske”, kazala je Osmani.