Pavković o sastancima u Briselu: Kurti spustio loptu, dijalog o ZSO će se nastaviti

Istraživač Centra za evropske politike Miloš Pavković ocenio je, nakon jučerašnjih odvojenih sastanaka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i premijera Kosova Aljbina Kurtija sa zvaničnicima EU, da je sasvim izvesno da će se dijalog Beograda i Prištine nastaviti, te da se očekuje, kako kaže, ozbiljna rovovska diplomatska borba oko samih detalja sporazuma i implementacije, uključujući i Zajednicu srpskih opština.
Kako Pavković ističe za Kosovo onlajn, glavni utisak jučerašnjih razgovora, na osnovu izjava predsednika Srbije, jeste da je napravljena dobra polazna osnova za formiranje ZSO i da „imamo neku vrstu dogovora o okvirnom sporazumu o Zajednici".
„Treba imati na umu da su ovo sastanci na marginama samita Evropskog saveta i da su lideri najvećih zemalja EU, Italije, Francuske i Nemačke, zajedno sa predstavnicima evropskih institucija Đuzepom Boreljom i Miroslavom Lajčakom održali odvojene sastanke sa Kurtijem i Vučićem kako bi razgovarali o daljem procesu normalizacije i deeskalaciji, kao i o idejama za obezbeđivanje autonomije za ZSO na KiM. Za sada nema puno informacija o sadržini tih razgovora, ali je najbitnije to što je izgleda postignuta neku vrstu dogovora o formiranju ZSO. To je pomenuo i predsednik Vučić, da imamo dobru polaznu osnovu, bez puno detalja“, rekao je Pavković.
Podseća da su se prethodnih dana čule izjave zvaničnika EU da je reč o nekoj vrsti moderne autonomije za srpsku zajednicu, ali bez nekih konkretnijih rešenja. S obzirom na to, Pavković očekuje da će se na nekim narednim sastancima, narednih meseci, voditi neka ozbiljnija rovovska diplomatska borba oko samih detalja sporazuma i implementacije.
Prema njegovim rečima, dijalog će se definitivno nastaviti i može se očekivati da će se Vučić i Kurti uskoro ponovo naći za istim stolom.
„Očekivanja su da će se dijalog definitivno nastaviti, pre svega zbog ovog sastanka juče i zbog dolaska velike petorke, predstavnika zemalja Kvinte, 21. oktobra u Beograd i Prištinu. Očekujem poziv u narednim mesecima za novu rundu dijaloga u kojoj će direktno biti angažovani pregovarači na visokom političkom nivou. Verujem da će se to nastaviti u nekom narednom periodu i da će se krenuti korak dalje u samom procesu normalizacije i u dijalogu", naglasio je istraživač CEP.
Dijalog ide, kako navodi, u smeru kreiranja ZSO, i sada se razmatra pitanje formiranja i ovlašćenja koja će imati Zajednica.
Povodom osnovu saopštenja Vlade Kosova da je u načelu prihvaćen predlog koji je "petorka" donela u Beograd i Prištinu, a koji prema rečima portparola EU Petera Stana uključuje i nacrt statuta ZSO po ugledu na evropske modele, Pavković kaže da je očigledno da "Kurti ipak spustio loptu kada je reč o Zajednici.
„Koliko smo čuli iz izjava i Kurtija od pre neki dan to je da je on spustio loptu i prihvatio tu vrstu moderne autonomije. Tako da su sve oči sada uprte u nastavak dijaloga i kako će se operacionalizovati ono što je dogovoreno u narednom periodu“, zaključio je on.
Na pitanje kako bi mogla da izgleda ZSO, ističe da je prethodnih meseci bilo govora o 15 različitih evropskih modela i da će se definitivno nešto od toga uzeti kao uzor.
„Ono što je pozicija Srbije jeste da ono što je već dogovoreno u Briselskom sporazumu 2013. i Sporazumu o principima ZSO iz 2015.mora da se ispoštuje i mora biti implementirano. Jer, tim sporazumom definisane su neke osnove kako ZSO treba da funkcioniše, kako treba da izgleda i koja će biti ovlašćenja. Nemamo konkretnih izjava o ponuđenim sporazumima, sem izjave premijerke Italije Đorđe Meloni koja je rekla da treba implementirati sve prethodne sporazume, tako da ostaje da se nadamo da će biti implementirano u tom nekom novom sporazumu i ono što je dogovoreno i potpisano ranije“, rekao je Pavković.
0 komentara