Peci i Surlić: Neophodno osnovati ZSO, Kurti i Osmani pogrešno interpretirali odluku Ustavnog suda
Direktor Kosovskog instituta za politička istraživanja i razvoj Ljuljzim Peci, i docent na beogradskom Fakultetu političkih nauka Stefan Surlić složili su se da je neophodno formirati Zajednicu srpskih opština, kao i da ona nikako ne može da bude nova Republika Srpska, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Surlić je za emisiju "Most" na RSE ocenio da je ZSO glavni kamen spoticanja u dijalogu.
"S obzirom da je ona dogovorena u prethodnoj fazi dijaloga, reč je o poštovanju dogovorenog i onog što je potpisano, kao i o poštovanju prava na autonomiju jedne etničke grupe. Zajednicu srpskih opština vidim kao dogovorenu obavezu koja mora biti poštovana. Ukoliko ne bude tako, stvara se trajno nepoverenje između dve strane i blokira nastavak dijaloga i postizanje finalnog sporazuma između dve strane", kazao je Stefan Surlić.
Slično mišljenje ima i Ljuljzim Peci koji podseća da je kosovska Skupština ratifikovala Briselski sporazum iz 2013. kojim se predviđa osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom i da taj sporazum treba da se sprovede, ali u okviru finalnog sporazuma između Prištine i Beograda.
Prema njegovim rečima odluka Ustavnog suda je prepreka za formiranje ZSO i podseća da je 2016. godine formirana grupa koja je trebalo da napiše statut, a na čijem čelu je bio Dalibor Jeftić koji je u to vreme bio ministar za zajednice i povratak u vladi Kosova.
Kako je rekao, Statut je bio napisan, ali nikada nije dat na uvid javnosti.
I Peci i Surlić smatraju da Ustavni sud nikada nije rekao da ne treba formirati ZSO, već da Kurti i Osmani nisu tačno inerpretirali odluku suda, kao i da ZSO ni po čemu ne liči na Republiku Srpsku , te da su izjave Kurtija neosnovane.
Peci ističe i da formiranje ZSO treba da ide u paketu sa priznanjem Kosova od strane Srbije, jer kako kaže, trenutna situacija nikome ne ide u prilog.
sa druge strane, Surlić naglašava da je Kosovo ZSO preuzelo kao obavezu i da to najpre treba da ispuni.
"Vlast na terenu ima kosovska vlada. Ona može da stvori mnogo bolje uslove za srpsku zajednicu, može i mimo Srpske liste da zapošljava mlade, obrazovane Srbe u kosovskim institucijama, da im daje šansu i na taj način šalje snažnu poruku. To se, nažalost, ne čini. Prema tome, dok se ne pokažu konkretni rezultati, ne vidim nikakav interes da Srbija dođe do finalnog sporazuma", istakao je Surlić.
0 komentara