Petković sa Fotijuom o potezima Prištine: Umesto dijaloga - institucionalno nasilje i hapšenja Srba

Petković sa Fotiuom
Izvor: Kosovo Online

Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković razgovarao je danas sa ambasadorom Kipra Andreasom Fotijuom o situaciji na Kosovu i tom prilikom preneo ambasadoru zabrinutost Beograda zbog opstrukcija Prištine kada je u pitanju dijalog i pokušajima vlasti u Prištini da politikom nametnutih, jednostranih i nasilnih poteza promeni faktičko stanje na terenu na štetu srpskog naroda.

Petković je istakao da svi napori Beograda za normalizacijom odnosa i kompromisom nailaze na zid Prištine koja ne želi ni mir, ni rešenje, već isključivo tenzije s ciljem trajne destabilizacije prilika na Kosovu, ali i proterivanja srpskog naroda.

„Više od 12 godina srpski narod čeka Zajednicu srpskih opština, na koju se Priština obavezala Prvim briselskim sporazumom i kojom bi bili rešeni brojni problemi koje danas imamo na terenu, a tiču se prava i bezbednosti srpskog naroda. Umesto toga, imamo svakodnevna hapšenja Srba, institucionalno i fizičko nasilje kog nisu pošteđena ni naša deca ni žene”, podvukao je Petković.

On je naveo da srpski narod na Kosovu očekuje od međunarodne zajednice viši stepen zaštite i zalaganja za njihova pogažena prava i ugroženu bezbednost, o čemu srpski politički predstavnici Srpske liste gotovo svakodnevno informišu međunarodne misije koje deluju na tom prostoru.

U srdačnom razgovoru, Petković je zahvalio ambasadoru Kipra na razumevanju i podršci za poziciju Srbije i srpskog naroda i zalaganju za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše zemlje.