Predsedništvo: Osmani iznela Sorensenu primedbe na nacrt statuta ZSO koji je predložila EU

Sorensen i Osmani
Izvor: Predsedništvo Kosova

Predsednica Vjosa Osmani primila je danas na sastanku specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Kosovo-Srbija Petera Serensena sa kojim je razgovarala i o Zajednici srpskih opština, saopštilo je Predsedništvo Kosova.

Osmani je iznela Sorensenu nekoliko zapažanja u vezi sa ovim nacrtom statuta.

„Na sastanku sa gospodinom Sorensenom, predsednica Osmani iznela je svoja zapažanja o Nacrtu statuta o pridruživanju koji je predložila EU, zapažanja koja se moraju ozbiljno tretirati kako bi se sprečilo ugrožavanje funkcionalnosti države Kosovo“, navodi se u saopštenju objavljenom nakon sastanka.

Prethodno je Predsedništvo saopštilo da je Osmani istakla „važnost političke stabilnosti nakon parlamentarnih izbora 9. februara 2025. godine i potrebu što skorijeg konstituisanja institucija, kako bi se nastavile ključne reforme za evropsku integraciju zemlje”.

Što se tiče dijaloga sa Srbijom, Osmani je „potvrdila posvećenost Kosova procesu uz posredovanje EU, ističući važnost potpune i uravnotežene primene postignutih sporazuma“, navodi Predsedništvo.

„Što se tiče integracije u međunarodne organizacije, Osmani je ponovila značaj članstva Kosova u Savetu Evrope, kao i u drugim međunarodnim organizacijama, istovremeno naglašavajući kontinuirano kršenje sporazuma postignutih u Briselu od strane Srbije, uključujući kršenje člana 4. sporazuma iz februara 2023. godine“, navodi se u saopštenju Predsedništva.

Prema rečima predsednice Osmani, Kosovo je posvećeno neophodnim reformama. Ona je istakla da, „u kontekstu nove geopolitičke dinamike, Kosovu treba dati status kandidata i ubrzati proces proširenja EU na Zapadni Balkan, po principu meritokratije“, saopšteno je iz Predsedništva.

„Ona je takođe ponovila potrebu da se ukinu nepravedne mere koje je EU nametnula u junu 2023. godine, ističući njihov negativan uticaj na živote građana Kosova, bez razlike, kao i nanošenje štete samom procesu dijaloga čineći ga neuravnoteženim“, navodi se u saopštenju.

„Kosovo se već pokazalo kao konstruktivna strana u dijalogu, posvećena miru, demokratiji i vladavini prava, stoga kontinuirane nepravedne mere EU protiv naše zemlje štete ne samo našim građanima, već i neophodnoj ravnoteži u dijalogu“, rekla je Osmani.

„Tokom sastanka razgovarano je o ulozi Natoa u održavanju mira i bezbednosti na Kosovu, pored kosovskih institucija, kao i o ulozi Euleksa, u kontekstu saradnje sa međunarodnim partnerima u oblasti bezbednosti i vladavine prava“, zaključuje se u saopštenju Predsedništva.