Pribićević: Evropa će nakon izbora za Evropski parlament ići u pravcu desnice

Ognjen Pribićević.jpg

Nekadašnji ambasador Srbije u Velikoj Britaniji i Nemačkoj Ognjen Pribićevć ocenio je danas da će Evropa, nakon izbora za Evropski parlament, ići u pravcu desnice, istakavši da u poslednjih desetak godina mnogo stvari ide u pravcu desnice u Evropi, posebno u Italiji, Holandiji, Slovačkoj, Nemačkoj, prenosi RTV.

Ključno pitanje u ovom trenutku nije rat u Ukrajini, već su ključna unutrašnja politička pitanja, pre svega pitanja velike društvene polarizacije, osiromašenja značajnog dela društva i pitanje migranata koji ugrožavaju identitet Evrope, što su sve faktori koji idu u prilog desnici, rekao je Pribićević za Tanjug.

Na pitanje da li je bivšem američkom predsedniku Donaldu Trampu porastao rejting nakon presude da je kriv po 34 tačke optužnice, odgovorio je da će Trampu taj sudski proces svakako podići rejting kod njegovih pristalica, ali da će verovatno jedan deo neopredeljenih odustati da glasa za njega na predsedničkim izborima.

U celini gledano, Pribićević smatra da svi ovi procesi dovode do toga da većina birača smatra da su oni politički motivisani, što dovodi do veće podrške Trampu.

"Kako će se to pokazati na izborima, to je otvoreno pitanje. Nemoguće je predvideti ishod ovih izbora, videćemo šta će biti", dodao je on.

Komentarišući izjavu zamenika ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Rjabkova da SAD ne prave greške koje mogu da imaju fatalne posledice, nakon što je američki predsednik Džozef Bajden dao dozvolu Kijevu da izvrši napade američkim oružjem na rusku teritoriju u području Harkova, Pribićević je rekao da su sada mnogo ozbiljnije crvene linije kada je Zapad u pitanju zato što sa ovom ofanzivom prema Harkovu, ruski predsednik Vladimir Putin dodiruje crvene linije Zapada.

Naglasio je da je ta crvena linija i za jednu i za drugu stranu ista, a to je da u ovom konfliktu ni jedna strana ne može da dozvoli da izgubi rat i dovede u pitanje voju globalnu poziciju, što je velika razlika u odnosu na prethodne ratove koji su se dešavali u proteklih 50 godina.

"Sada je situacija drugačija, sada se Putin približava crvenim linijama Zapadu, i zato sada Zapad upozorava. Makron je rekao da će poslati trupe, sad se govori o isporuci raketa koje bi mogle da pogode rusku teritoriju i to je prvi put da su došla takva upozorenja koja govore o tome koliko je Ukrajina u velikoj krizi u ovoj ruskoj ofanzivi", objasnio je on.

Pribićević smatra da malo toga može da se desi na mirovnoj konferenciji o Ukrajini, koja se održava sredinom meseca u Švajcarskoj, ali bez prisustva Rusije i Kine, zato što mirovne konferencije moraju da obuhvate i jednu i drugu stranu u konfliktu.

Prema njegovim rečima, na toj konferenciji može da se očekuje da će se pokazati jedinstvo Zapada, spremnost da se odbrani Ukrajina, kao i kritike na račun Rusije.

"Ne verujem da u jednom takvom sastavu može da dođe do nekakvog dogovora. Možda će Zapad izaći sa nekim mirovnim predlogom, ne verujem pre američkih izbora. Pre bih rekao da je ta cela konferencija napravljena tako da pokaže jedinstvo Zapada u sukobu sa Rusijom", ocenio je Pribićević.