Prištinski analitičari ne očekuju "promenu igre" u dijalogu ako Pahor zameni Lajčaka

Borut Pahor
Izvor: X/Antalija diplomatski forum

Nakon što je bivši slovenački predsednik Borut Pahor izjavio da bi mogao da "promeni igru" u dijalogu Kosova i Srbije ukoliko bude imenovan za specijalnog izaslanika EU, umesto Miroslava Lajčaka, prištinski analitičari ocenjuju da u tom procesu sa Pahorom ipak ne bi došlo do "promene igre" jer ishod dijaloga ne zavisi presudno od samog posrednika Unije, piše Koha.

Nekadašnji političar Azem Vlasi kaže da je za završetak dijaloga neophodno obostrano priznanje, što, prema njegovim rečima, nije u vezi sa posrednikom EU u dijalogu.

Dodaje da Pahor bolje poznaje stvari u odnosu Kosova i Srbije, i u regionu uopšte, te da bi bio prava osoba za ulogu posrednika, ali i navodi da sve dok Srbija stalno ponavlja da nikada neće priznati Kosovo, ne očekuje kraj dijaloga.

"Odnosi Kosova i Srbije biće kao odnosi dva loša suseda, a to znači da od posrednika ne zavisi da li će dijalog ići dalje i kako će se završiti. Potreban je konačan, sveobuhvatan sporazum, koji se ne može nazvati konačnim, ako nema međusobnog priznanja, a to ne zavisi od posrednika, već od Srbije", smatra Vlasi.

I politikolog Altin Đeta kaže da promena posrednika ne znači i promenu pristupa EU, uz ocenu da su podele unutar EU i način na koji je Unija vodila dijalog odredili da proces dijaloga neće uspeti.

"Kašnjenje i nesuglasice unutar EU u vezi sa proširenjem na Zapadni Balkan, jačanje evroskeptičnih populističkih partija u Francuskoj i Nemačkoj, kao i pomeranje pažnje ka ratu u Ukrajini i Gazi su faktori koji doprinose političke razlike između država članica EU protiv dijaloga i eventualni pad uticajne moći Unije u dijalogu. Politika šargarepe prema Srbiji i štapa prema Kosovu nije uspela. Ako izaslanik EU za dijalog, ma ko on bio, ne uživa jedinstvenu podršku država članica, malo je verovatno da će to doneti značajan napredak u pomirenju Kosova i Srbije", rekao je Đeta za Kohu.