Proroković: Rusija i Kina bi opciju razmene teritorija stavile sa strane, Bolton izneo lični stav
Viši naučni saradnik u Institutu za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu Dušan Proroković kaže za Kosovo onlajn da za Srbiju opcija razmene teritorija kao rešenje za kosovsko pitanje nije prihvatljiva, kao i da kod Albanaca nema interesa za ovakav ishod. Čak i da postoji dobra volja svih strana, smatra da bi to bilo teško izvodljivo i komplikovano.
Iz ovih razloga, kaže Proroković, Rusija, pa čak i Kina i još neki drugi nezapadni akteri bi tu opciju stavili sa strane, jer bi postojala mogućnost povećanja konfliktnih potencijala na Balkanu.
"Ne vidim da je Rusiji u interesu da se povećava konfliktni potencijal i da dolazi do novih konflikata na Balkanu ili makar novih kriza. Kinezima tek to nije u interesu pošto su oni ovde poprilično investirali. Sve u svemu, to je sve na dugom štapu i vrlo teško izvodljivo”, navodi Proroković.
Ni kod evropskih faktora, kako ocenjuje, nema tendencija da je razmena teritorija prihvatljiva.
"Naprotiv, sve ovo što Kurti radi na severu Kosova, on radi posle usmenog saglašavanja sa francusko-nemačkim planom. Dakle, on to radi uz podršku evropskih partnera, rekao bih mnogo više uz podršku Velike Britanije nego Fancuske, delimično i uz podršku Nemačke. Stanje na terenu se odnosi na integrisanje severa Kosova u tzv. kosovski institucionalni sistem. Zašto bi onda Kurti uopšte pregovarao o razmeni teritorija? A, pošto nas čekaju izbori na Kosovu naredne godine i sve su prilike da će Kurti osigurati još jedan četvrogodišnji mandat, ta stvar prosto ne može ni doći na dnevni red”, kaže Proroković.
Temu razmene teritorija aktuelizovao je nekadašnji savetnik za nacionalnu bezbednost u administraciji bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa Džon Bolton, rekavši da je američka pozicija već "neko vreme" nada da bi Srbija i Kosovo mogli da dođu do nečeg prihvatljivog za obe strane, uključujući tu razmenu teritorija, ali prema oceni Prorokovića, ovo treba uzeti u obzir kao lični stav Boltona, a manje kao stratešku projekciju.
Bolton je, kaže Proroković, jedan od američkih republikanskih političara koji sagledava međunarodne odnose sa realističkog stanovišta, ali da je ranije njegov uticaj bio daleko veći nego danas.
“On je imao dosta promašaja u nekim svojim strateškim viđenjima prethodnih godina i da je na kraju krajeva zbog toga smenjen iz administracije Donalda Trampa. Takođe, vrlo je upitan njegov uticaj na američku spoljnu i bezbednosnu politiku”, dodaje naš sagovornik.
Pitanje svih pitanja, međutim, kako ističe, jeste da li je razmena teritorija prihvatljiva Srbiji.
"Ovde se pre svega radi o našim interesima, o našim identitetskim pitanjima, geopolitičkim viđenjima, procenama kako i kuda ići u narednim decenijama u vrlo nestabilnom međunarodnom okruženju. Ne vidim da je to nama prihvatljivo. Prvo zbog identitetskih pitanja. Svedoci smo svega što se dešava na Kosovu i Metohiji i u slučaju podele otvorilo bi se zaista mnogo vrlo neprijatnih, da ne kažem katastrofalnih stvari po nas. U pitanju je i otimanje kulturne baštine i odnos prema preostalim Srbima na tom delu Kosova koji bi mi priznali. U pitanju je i pozicioniranje Kosova u međunarodnim odnosima. Trebalo bi očekivati tužbe za genocid ili ratne zločine. Dakle, ima puno stvari zbog kojih je to nama neprihvatljivo”, mišljenja je Proroković.
On ukazuje i na pitanje garancija koje bi Srbija dobila u ovom scenariju i da li bi se one poštovale. Kako dodaje, svedočimo tome da se garancije date Rusiji koja je velika sila i stalna članica Saveta bezbednosti UN, koje su bile definisane Minskim sporazumima, uopšte nisu poštovale u Ukrajini, pa ako neko to ne poštuje prema Rusiji, postavlja pitanje, zašto bi poštovao prema Srbiji.
Proroković istovremeno ne vidi bilo kakvu spremnost u evropskim državama, u Evropskoj uniji i Velikoj Britaniji da se razgovara na ovu temu.
“Jedan plan o podeli već je iznet pre nekoliko godina, istina preko francuskih i nemačkih magazina. Taj plan je podrazumevao podelu ne samo teritorije Kosova, nego i teritorije uže Srbije. Tu se pominju i Bujanovac i Preševo i nekakav specijalni status za Kosovsku Mitrovicu i još neke stvari vezane za koncesiona prava, međusobna priznanja, neograničavanja nastupa u međunarodnim odnosima… To se ne bi odigralo čak i kada bi bio formalni predlog na način kako mi zamišljamo u Beogradu. Uključilo bi mnogo indikatora i faktora i zaista ne vidim način, čak i da postoji dobra volja sa svih strana da se to oposli. To je jako, jako složen i komplikovan proces”, ističe Proroković.
0 komentara