Radojković: Kurti šalje poruku Evropi da je njihov, a ne „igrač“ SAD

Istoričar Stefan Radojković izjavio je da je nedavno odbijanje kosovskog premijera Aljbina Kurtija da se sastane sa predstavnicima Saveta za albansko-američke odnose „veoma neobičan potez“, koji može da se tumači i kao poruka Evropskoj uniji da je njihov, a ne „američki igrač“ na Zapadnom Balkanu, nadajući se novoj „preraspodeli karata“ na međunarodnoj areni.
„Veoma neobičan potez, nešto što ne pripada praksi albanskog stanovništva, posebno na Kosovu, koje, prema nekim mojim istraživanjima, barem od osamdesetih godina aktivno lobira u Vašingtonu i u američkoj administraciji“, kazao je Radojković za Kosovo onlajn.
Moguća su, navodi, dva objašnjenja.
Prvo vidi u ideološkom pristupu Pokreta Samoopredeljenje da Albanci na Kosovu „sami moraju da odlučuju o svojoj sudbini, političkoj i na međunarodnoj pozornici“.
„Sa druge strane, Kurti se percipira kao neko ko ima veću podršku Berlina, barem u prethodnih pet-šest godina, a ne toliko SAD, pogotovo od kada je nova administracija na čelu sa Donaldom Trampom došla u Vašington. U tom smislu možda Kurti šalje poruku svojim evropskim partnerima da je on ’njihov igrač’ na Zapadnom Balkanu i da on možda smatra da u nekoj preraspodeli karata na međunarodnoj sceni možda imati bolju, veću i konkretniju pomoć od evropskih saveznika, a ne od SAD“, kaže Radojković.
Kao mogući razlog vidi i moguće „lične antipatije“.
„Svakako veoma neobičan događaj u političkoj praksi lobiranja albanskog stanovništva u SAD“, precizira ovaj istoričar.
Podseća da se albanski lobi u SAD nadovezuje na „tradiciju“ Demokratske stranke od devedesetih godina prošlog veka i da se to videlo tokom mandata Džosefa Bajdena.
„Tokom Bajdenove administracije sigurno da je postojeći albanski lobi u SAD bio svakako jači jer se oni nadovezuju na ’tradiciju Demokratske stranke’ od devedesetih koja je zaista bila blagonaklona prema albanskom lobiju. Međutim, i tu je došlo do nekih promena u Demokratskoj stranci. Neki od starih zastupnika poput (Eliota) Engela su se penzionisali, povukli iz političkog života. Novi koji su došli verovatno nisu toliko uticajni, a posebno što Demokratska stranka i demokrate u SAD više nisu na vlasti. I oni su doživeli popriličan krah u novembru 2024.“, objašnjava Radojković.
Nema dileme da će albanski lobi u SAD nastaviti da radi, ali da im nova američka spoljna politika ne ide na ruku.
„Albanski lobi postoji, on će nastaviti da radi, u to ne smemo da sumnjamo. Ono što njima trenutno ne ide na ruku da su određene osobe u administraciji Donalda Trampa ne toliko proalbanski ili prosrpski nastrojeni, ali svakakako imaju više sluha za nas i ono što posebno ne odgovara albanskom lobiju je da pitanje Kosova uopšte nije visoko na agendi Trampove administracije. Vidimo da su ključne tačke Bliski istok, Ukrajina i Kina. U tom smislu oni trenutno nemaju toliki uticaj koliki su imali“, zaključuje Radojković.
0 komentara