Radosavljević: Strategija za tranzicionu pravdu sa brojnim nedostacima, ignoriše posleratne zločine

Jovana Radosavljević
Izvor: Kosovo Online

Izvršna direktorka Nove društvene inicijative (NSI) Jovana Radosavljević ukazala je nakon usvajanja Strategije za tranzicionu pravdu od strane kosovske vlade na potencijalne zloupotrebe u vezi sa dokumentom, uz napomenu da dokument ima nekoliko značajnih nedostataka i da se fokusira isključivo na stradanje jedne etničke zajednice, potpuno zanemarujući iskustva i patnje drugih etničkih grupa.

Radosavljević je putem Fejsbuka istakla da s obzirom na aktivno učešće Nove društvene inicijative (NSI) u ovom procesu i njihove uloge u radnoj grupi koja je pripremila dokument, smatra da je važno istaknuti potencijalne zloupotrebe u vezi sa dokumentom i procesom od strane Ministarstva pravde i Vlade Kosova.

Ona je navela da dokument koji je pripremilo Ministarstvo pravde ne odražava principe na koje se poziva, posebno pristup usredsređen na žrtve i inkluzivnost. 

„Dokument ima nekoliko značajnih nedostataka, od kojih je najočitiji njegova etnocentrična perspektiva - fokusira se isključivo na stradanje jedne etničke zajednice, potpuno zanemarujući iskustva i patnje drugih etničkih grupa. Štaviše, druge zajednice se uopšte ne pominju u dokumentu“, navela je Radosavljević.

Pristrasnost je evidentna, tvrdi Radosavljević, u odabranom vremenskom okviru u kojem se adresiraju kršenja ljudskih prava u okviru Strategije, koji se proteže od 1989. do 2000. godine. 

„Ovaj period ignoriše posleratne zločine i masovna kršenja ljudskih prava, koja su prvenstveno pogađala pripadnike nevećinskih zajednica“, istakla je ona.

Takođe je dodala da se čini da je Ministarstvo odustalo od koncepta pomirenja, pošto se, kako tvrdi, termin „pomirenje“ pominje samo jednom, u kontekstu promovisanja društvene kohezije među mladima iz svih zajednica na Kosovu. 

„Ovaj nedostatak naglaska na pomirenju dodatno podriva navedene ciljeve i principe na koje se poziva ovaj dokument“, navodi Radosavljević.

Ona ističe da zabrinjava jednostranost i isključivost ovog dokumenta, posebno u pogledu promocije i upotrebe termina „kolektivno pamćenje“, pojašnjavajući da u „ovom kontekstu, termin poprima iskrivljeno značenje, služeći svrhama suprotnim njegovoj nameni.

„Pored potpunog ignorisanja zločina koje je počinila OVK, čije su žrtve pripadnici srpske i drugih nevećinskih zajednica, ali i pripadnici albanske zajednice, strategija uvodi nove, kontroverzne kategorije žrtava“, navodi Radosavljević.

Ona napominje da se pomenuti dokument može smatrati političkim programom vladajuće stranke i da predstavlja eklatantnu zloupotrebu i izrugivanje principima tranzicione pravde.

„Pored toga, zbog našeg učešća u ovom procesu, izuzetno je važno osporiti svaku tvrdnju Ministarstva pravde i Vlade Kosova da je ovaj dokument pripremljen uz konsultacije sa pripadnicima nevećinskih zajednica. NSI je, u saradnji sa NVO Integra i uz podršku Ambasade Holandije na Kosovu, bio deo radne grupe Ministarstva pravde. NSI je organizovao 8 od 30 javnih konsultacija sa građanima iz srpske i drugih manjinskih zajednica. Takođe, NSI je tokom izrade dokumenta aktivno davao komentare, predloge i sugestije članovima radne grupe“, istakla je ona, dodjaući da je, nažalost, njihovo učešće zloupotrebljeno da se lažno prikaže da su pripadnici nevećinske zajednice uključeni u izradu ovog dokumenta, dok su, kkao tvrdi, stavovi, mišljenja i sugestije kako građana iz nevećinskih zajednica, tako i NSI ignorisani. 

Pojašnjava da NSI nikada nije dobio odgovor od radne grupe Ministarstva pravde na mejlove u kojima izražava zabrinutost.

„Organizovanje javnih konsultacija, posebno sa građanima iz zajednice kosovskih Srba, nije bilo nimalo lako za NSI. Građani su bili izuzetno skeptični prema namerama Ministarstva pravde na ovu temu, a mi smo se suočili sa optužbama da naše učešće pomaže u lažnom predstavljanju uključenosti kosovskih Srba u izradi ovog dokumenta. U ovaj proces smo ušli sa uverenjem da bismo učešćem u radnoj grupi mogli da obezbedimo da dokument o tako važnoj temi za sve građane Kosova odražava i potrebe nevećinskih zajednica. Nažalost, pokazalo se da su strahovi građana bili opravdani, a naše učešće u ovom procesu koštalo je NSI kredibiliteta u srpskoj zajednici“, istakla je ona.

Radosavljević je ocenila da Strategija za tranzicionu pravdu koju je usvojila Vlada Kosova, uprkos njenoj proklamovanoj nameri, nije inkluzivan dokument koji je usmeren na žrtve.