Redžepi: Smešno kad neko kaže da je Aljbin Kurti protiv Srba, to nije tačno
Zamenica kosovskog premijera Emilija Redžepi, govoreći o formiranju Zajednice srpskih opština, kazala je u intervjuu za Glas Amerike da za nju formiranje etničkih, nacionalnih opština može samo da razdvaja ljude ističući da su za nju opštine građanske i dodajući da ne smatra da bi ukidanje dinara iz platnog prometa Kosova moglo da osnaži napetosti u kosovskom društvu.
"Za mene lično, formiranjem takvih opština - kojima se daje znatna izvršna vlast i kompetencije koje su, sa Aneksom iz Ohrida i nacrtom Zajednice, postojeće - može se stvoriti neka druga Republika Srpska unutar naše države. Stav naše vlade je da nacrt Statuta Zajednice damo na procenu Ustavnom sudu. Čekamo mišljenje i posle toga, možda bi kao vlada trebalo da izradimo naš nacrt, sa kojim ćemo pregovarati sa predstavnicima Evropske unije", kazala je Redžepi.
Smatra da to nije upereno protiv Srba i da to Srbi ne treba tako da shvataju.
Druga stvar koja je, kako kaže, zabrinjava jeste što stvaranje etničkih opština, koje direktno daju privilegiju jednom narodu, može biti otvaranje Pandorine kutije.
"Ja bih, na primer, mogla da tražim bošnjačku opštinu - odnosno opštinu sa većinskim bošnjačkim stanovništvom. I ko to onda posle može da zabrani… Neki drugi narod mogao bi da traži osnivanje neke druge opštine, tursku, romsku, goransku. Za mene su opštine - građanske. Nisu samo za jednu etničku zajednicu. To je servis za sve građane koji žive u jednoj opštini, bez bilo kakve vrste diskriminacije i privilegija", rekla je Redžepi koja u Vašingtonu boravi povodom tradicionalnog Molitvenog doručka.
Na pitanje da li se na Kosovu razmatra da bi, ukoliko ne bude ispunjena smernica o osnivanju Zajednica opština sa srpskom većinom, to moglo u evropskim integracijama da postane kamen spoticanja za Kosovo, Redžepi kaže da misli da neće doći do toga.
Kako navodi, ukidanjem vizne liberalizacije kosovski narod se oslobodio.
"Sloboda kretanja, putovanja, trgovine je sada pristupačnija. Znate kako je, kada živite izolovani od sveta i niste u mogućnosti da vaša mlada populacija upozna različite kulture, ode negde, vidi kako žive. Evo ovde u Vašingtonu, možete da sretnete različite ljude, rase, čujete različite jezike. Na Kosovu želimo normalno demokratsko društvo. Smatramo da nije ni Srbima u interesu da budu izolovani od svega sa jednim delom te Zajednice ili lokalne samouprave na jednoj teritoriji. Šta će biti sa Srbima koji žive po drugim opštinama?", navela je.
Dodaje da je bolje delovanje i jačanje srpskog naroda kroz kosovske institucije.
Ističe da Srbi treba da budu deo institucija i ukazuje da imaju pravo na to, kao i da im Ustav to garantuje.
"Evo vidite koliko smo se borili da se poštuje zakon o zaposlenosti manjinskih zajednica, deset odsto u institucijama, to je nešto što sada imamo. Snažna je podrška premijera naše vlade. Skoro je razgovarao sa svim ministrima da hitno uposle predstavnike manjinskih zajednica. Bila sam na tom sastanku, oduševio me je pristup, kada je rekao da pripadnici manjinskih zajednica ne bi tu trebalo figurativno da budu - već da na osnovu stručne spreme daju svoj doprinos", navodi.
Redžepi kaže da je to Ustavom zagarantovano, ali da nije postojala politička volja bivših albanskih lidera da se to sprovede na terenu.
Zato joj je, kako kaže, smešno kad neko kaže da je Aljbin Kurti protiv Srba.
"To nije tačno. Zato što sam svakodnevno sa njim, ja to vidim i osećam. Kada bih osetila da je neki premijer protiv nekog naroda, to se isto reflektuje na drugi narod. Neko sam ko dolazi iz nevećinskih naroda, predstavnik sam bošnjačke nacionalne zajednice, ako ja to osetim sigurno neću biti deo ove vlade. Smatram da je potrebno da se svi bolje organizujemo. Da razvijemo saradnju od koje bi svi imali korist", kazala je.
Na pitanje da li bi isključivanje srpskog dinara iz platnog prometa na Kosovu moglo dodatno da osnaži napetosti u kosovskom društvu i udalji srpsku zajednicu od Prištine i dodatno usmeri ka Beogradu, Redžepi kaže da smatra da do toga neće doći.
"Guverner naše Centralne banke je samo sproveo ono što treba. Evro je jedina valuta na Kosovu i veliki broj banaka je prisutan u opštinama gde žive Srbi i drugi. Plate i penzije ne uzima samo srpsko stanovništvo, nego i drugi. Smatram da ćemo preko drugih finansijskih institucija pronaći najbolji mogući način, da u što skorijem periodu, ta zabrinutost srpskog i ostalih naroda ne bude na ovakvom nivou", dodaje.
Upitana kako će to učiniti, Redžepi kaže: "Dobićete informacije u narednom periodu".
Dodaje da je to ovlašćenje guvernera Centralne banke i ukazuje da ne želi da se meša u njegov posao.
0 komentara