Reljić: Akcije Prištine rapidno padaju, to pokazuje i provokacija s tužbom za genocid
Sociolog Slobodan Reljić smatra da je, u igri koja se dešava na Balkanu, Amerika pogrešno odigrala sa Srbima, jer projekti koje je počela imaju problematični uspeh, prenosi Sputnjik.
Reljić ističe da, zbog prisustva Rusije i Кine, Amerika više ne može da se prema Srbima odnosi tako što će samo da ih "šutira i lupa im čvrge”.
“Akcije Prištine rapidno padaju što objašnjava i provokacije tzv. Кosova poput najave da će tužiti Beograd za genocid”, ističe Reljić.
On ocenjuje da Srbija nema potrebe da žuri u reakcijama, jer joj, kako kaže, čak ide u korist da se ovakvim inicijativama koči nastavak dijaloga.
“Vreme radi za Beograd, više od 20 godina traje pokušaj zemalja Zapada da od Кosova naprave državu, u čemu je bila angažovana čitava mašinerija i - rezultata nema. A sad je u Prištini na vlast došla ekipa koja nema nikakve izvršne kapacitete”, konstatuje Reljić.
Prema njegovim rečima, aktuelna kosovska vlast na čelu sa Aljbinom Kurtijem, stvaranjem incidentnih situacija želi da skrene pažnju na sebe.
“I sad su se u hodu dohvatili najveće reči koje su mogli – genocida, koja je uz to ‘moderna’, masovno je koriste u Bosni, ponekad se i Hrvati zaigraju, a sad su se i kosovski Albanci setili da ne bi bilo loše da je iskoriste“, ironično primećuje sociolog u emisiji „Od četvrtka do četvrtka“.

Garić: Oslabljenu poziciju Prištine Kurti pokušava da nadomesti najavom tužbe za genocid
Na pitanje, da li bi se Albanija usudila da u ime Prištine bude inicijator tužbe za genocid protiv Srbije, budući da Кosovo ne može da je podnese jer nije država, Reljić kaže da je i Tirana sastavni deo te igre oko Кosova, te da nije isključeno da bi i od Albanije mogle da poteknu svakojake ideje, ali da je potpuno jasno da je konkretno ova izvan svake realnosti.
On se slaže da je apsurdno da za genocid optužuju Srbe koji su devedesetih godina proterani i iz Hrvatske, i sa Кosova.
"Preko puta imate silu koje se ne tiču činjenice i koja se ponaša po onom Napoleonovom pravilu – nema okolnosti, ja ih pravim. Međutim, problematično je pitanje njihovog uspeha na Balkanu: BiH je na kraju podeljena na entitete, akcija na Кosovu se završila rezolucijom 1244. To su sasvim skromni rezultati za tako veliki trud SAD“, konstatuje Reljić.
Povodom incidenata u Hrvatskoj, ali i u Crnoj Gori, gde su izvikivali i ispisivali preteće parole protiv Srba, Reljić kaže da ga ovi u Hrvatskoj ne iznenađuju, dok takvi slučajevi u Crnoj Gori govore o unutrašnjim podelama.
"Ovo je unutrašnji crnogorski problem koji se sad aktivira politički zbog lokalnih izbora u Herceg Novom. U DPS-u neki još misle da ima neko na Zapadu ko ih je primio u NATO i ko će da ih podrži. A što se Zapada tiče, Milo je bivši čovek. On može i da se vrati na vlast ali više nikad neće biti neko na kog će igrati. To je već trulo iznutra, a posebno u igri koja se sad dešava na Balkanu u kojoj, zbog sve većeg prisustva Rusa i Кineza, Amerikanci ne mogu prema Srbima da se odnose tako što će ih samo šutirati i lupati im čvrge, otimati, proterivati ih, nego je nova ideja da mora da se nađe način da Srbi postanu njihovi saveznici“, objašnjava sociolog.
Sa stanoviša istorijskog razvoja, zaključak je Reljića, Amerika je pogrešno odigrala sa Srbima, pri čemu su i Srbi bili na gubitku, ali i narodi koji misle da su dobitnici, a zapravo nisu dobili ništa.
1 komentara