Rodić: Većina zemalja Briksa podržava Srbiju po pitanju Kosova

Rodić
Izvor: Kosovo Online

Većina zemalja Briksa podržava Srbiju na međunarodnoj sceni po pitanju Kosova, kaže za Kosovo onlajn novinar Filip Rodić i dodaje da je pogrešno uverenje da se o tome odlučuje u EU, ističući da se to pitanje rešava u UN, "gde se zemlje Briksa itekako pitaju".

"Nije pogrešno misliti da je pitanje Kosova i Metohija nešto što je okupilo zemlje Briksa i da su one u tom stavu manje više jedinstvene zbog toga što se ravnaju po tom pitanju. Ne, pitanje Kosova i Metohija je neka vrsta lakmus papira za to i zapravo onaj ko je normalan i ko ima uopšte zdravu ideju o međunarodnim odnosima i o pitanju prava i pravde je na toj strani. Zbog toga ne čudi uopšte što velika većina država Briksa nije priznala secesiju, podržava Srbiju u međunarodnoj areni u tom pitanju, čak i one koje su priznale, nesrećnim slučajom, poput Egipta", kaže Rodić.

Podseća da je Egipat "priznao secesiju u vreme kratkotrajne vlasti Muhameda Morsija koji je došao na krilima proameričkog, Arapskog proleća".

"I čim je smenjen, čim ga je Fatah el Sisi zamenio, oni su to priznanje zamrzli i kao ozbiljna država ne mogu baš tako da ga lako povuku, ali to tako stoji", dodaje.

Na argumente da se pitanje Kosova "ipak rešava u EU, a ne u Briksu", Rodić odgovara da je to - pogrešno.

"Pogrešno je misliti da se pitanje Kosova rešava u EU. EU je po onome, kako bi trebalo da bude, samo posrednik u pregovorima. U praksi vidimo da EU nije ni posrednik, nego da je jedna strana u pregovorima i to potpuno pristrasna strana Prištini. Pitanje Kosova i Metohije se rešava i rešavaće se u UN, od Saveta bezbednosti do Generalne skupštine UN, i tu se zemlje Briksa itekako pitaju. Što se tiče pregovora pod okriljem EU, stanje je toliko loše da lošije ne može biti iako bi se Srbija sutra učlanila u Briks, a to se neće desiti", smatra Rodić. 

On ističe da približavanje Srbije Briksu može da bude ometajći faktor za neke druge opcije, ali zato što su te opcije isključive, zato što, kako kaže, Evropska unija sama sebe već postavlja isključivo u odnosu na Briks.

"EU sama ograničava svoju saradnju sa tim zemljama iz nekih, ja bih rekao, potpuno sumanutih razloga, jer to nije na korist EU, kao što vidimo da je joj na korist nisu bile uopšte ni ove sankcije koje je uvodila Rusiji", ocenjuje.

Kada je u pitanju najava Turske da će tražiti učlanjenje u Briks, Rodić navodi da je Turska konačno izgleda prelomila i odustala od svog višedecenijskog puta ka EU.

"Naš je put ka EU višedecenijski, a turski skoro poluvekovni. Tako da pametan uči na tuđim greškama, a glup na svojim. Mislim da primer Turske zaista može da bude za nas veoma značajan i interesantan i mislim da treba da razmislimo o tome zašto Turska menja svoj geopolitički kurs i u kojoj meri uostalom ga i menja", smatra naš sagovornik.

Prema njegovim rečima, Turska u poslednjih desetak i više godina sledi suverinistički put koji vodi Tursku u onom smeru koji je zaista u turskom interesu.


"Kada im više odgovara približavanje Rusiji ili kada im u nekim stvarima više odgovara bliskost sa Rusijom oni su bliži Rusiji, a kada ne, onda radi druge stvari", objašnjava Rodić.

Odgovarajući na komentare da je Briks još uvek u fazi učvršćivanja pozicije na međunarodnoj sceni, te da nema institucije i budžet kao EU, kaže da to može da bude samo prednost.

"To što Briks nema institucije kakve ima Evropska unija je i prednost za Briks. Jer video sam te institucije Evropske unije, vidio sam kako one funkcionišu i to nije baš za pohvalu. Što se sredstava tiče, ja ne znam zaista kako druga, prva, treća i ja mislim sedma privreda u svetu mogu da nemaju sredstva", ističe.

Dodaje da su evropske vrednosti i vrednosti kolektivnog zapada danas obrnute od onoga što su nekada bile i onoga što su danas i dalje vrednosti Briksa, "ako o ikakvim vrednostima Briksa možemo govoriti", jer je to jedan vrlo heterogen savez koji prihvata različitost, "za razliku od ovih koji ste stalno hvale različitošću, a prave sivilo i uniformnost".

Ocenjuje da "sav normalan svet" danas ide ka Briksu, te da nije ni zanemarljiva uloga ovog saveza kada se radi o pitanju Kosova.