Krieziu: Vlada Kosova protiv rešenja koje uključuje razmenu teritorija
Vlada Kosova protivi se rešavanju spora sa Srbijom koje podrazumeva razmenu teritorija, izjavio je portparol vlade Perparim Krieziu za Radio Slobodnu Evropu.
U Vladi kažu da su bili i dalje su protiv takve ideje.
"Vlada Kosova odbacuje projekte i rešenja teritorijalnog karaktera", rekao je Krieziu.
Radio Slobodna Evropa podseća da je ideja razmene teritorija ponovo oživela prošle nedelje, kada se protiv nje izjasnila kandidatkinja za komesarku za proširenje Evropske unije Marta Kos.
Ona je, naime, na pitanje kako komentariše to što je za vreme prvog mandata Donalda Trampa spominjana mogućnost razmene teritorije između dve strane, odgovorila da "razmena teritorija ne dolazi u obzir".
Iste nedelje na predsedničkim izborima u SAD pobedio je bivši republikanski predsednik Donald Tramp, koji će na dužnost stupiti od januara sledeće godine.
U prvoj Trampovoj administraciji, od 2017. do 2021. godine, bilo je nekih zvaničnika, poput tadašnjeg savetnika za nacionalnu bezbednost Džona Boltona, koji nije isključio opciju "teritorijalnih korekcija" između Kosova i Srbije.
"Nećemo biti prepreka i mislim da niko u Evropi neće stati u sredinu, ako dve strane u sukobu postignu zadovoljavajući sporazum", rekao je Bolton u avgustu 2018.
Istog meseca čak je i tadašnji predsednik Kosova Hašim Tači na forumu u Austriji otkrio svoju ideju za korekciju granica sa Srbijom. Slično, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je govorio o podeli Srba i Albanaca, podseća RSE.
Iako niko nije ponudio konkretne predloge, "šuškalo se" da sever Kosova, naseljen većinskim srpskim stanovništvom, treba zameniti sa jugom Srbije, gde živi albansko stanovništvo.
Ove ideje, kako na Kosovu, tako i u Srbiji, naišle su na reakcije za i protiv.
Čak su i glavni saveznici Kosova u Evropi, Britanija i Nemačka, rekli da bi pozivi na promenu granica Balkana mogli doneti destabilizaciju.
U Vladi Kosova kažu da eventualni pokušaj podele Kosova, pod plaštom razmene teritorija, "nije projekat mira i rasplamsava širok i dug sukob na Balkanu".
Profesor na Londonskoj školi ekonomije Džejms Ker-Lindzi kaže da je pominjanje ideje o razmeni teritorija sada zasnovano samo na spekulacijama i ni na čemu konkretnom.
"Ovo je bilo na dnevnom redu ranije, u prvoj Trampovoj administraciji. Mislim da nema izgovora da se ponovo govori o ovoj temi. Mislim da će mnogo zavisiti od toga ko će biti zadužen za Trampov spoljnopolitički tim i da li će biti zainteresovani za Balkan", ocenjuje Ker-Lindzi.
Trampa, prema njegovim rečima, zanima "samo gde može da postigne dogovore koji mogu da učine da situacija izgleda dobro".
"A, ako misli da mu Balkan tako nešto ne nudi i da nema nikoga u blizini da mu kaže da možemo nešto da uradimo na Balkanu, neće se brinuti", ističe Ker-Lindzi.
Direktor nevladinog Centra za regionalizam u Novom Sadu Aleksandar Popov kaže da ne zna ko sada pokreće ideju o razmeni teritorija.
On kaže da bi "bilo zgodno" da Vučić ovu ideju vrati u raspravu, ali da se ona više ne poklapa sa realnošću na terenu.
"Mnogo toga se promenilo. Vlada Kosova je uspela da u potpunosti ugasi srpske institucije koje su tamo funkcionisale – osim zdravstva i prosvete. Tako da mislim da je ta ideja mrtva. Svako iz SAD, iz njihove administracije, ko analizira ovu situaciju, shvatiće da to, pre svega, Priština neće prihvatiti", kaže Popov.
Profesor evropskih studija na Univerzitetu Džon Hopkins u Vašingtonu Dejvid Kanin kaže da je verovatnoća da se ideja o razmeni teritorija vrati na nešto konkretno, za sada mala.
"Razmena teritorija se neće vratiti na isti način kao ranije, jer su se promenili akteri – bar jedan od njih. O sporazumu se razgovaralo u kontekstu pomirenja Tačija i Vučića", intiče Kanin aludirajući na izjave Tačija i Vučića 2018. godine. Prema Kaninijevim rečima, između aktuelnog premijera Kosova Aljbina Kurtija i Vučića, takve saradnje nema.
0 komentara