Savić: Sukob Osmani i Kurtija očigledan, promena vlasti mogla bi da utiče na dinamiku dijaloga
Zoran Savić iz NVO Aktiv kaže da je sukob unutar vladajuće koalicije na Kosovu, pre svega između predsednice Vjose Osmani i premijera Aljbina Kurtija, postao očigledan, i da bi eventualna promena vlasti mogla da utiče na dinamiku dijaloga sa Srbijom.
„Taj navodni sukob između Kurtija i Osmani tinja, a kulminirao je kada je Ministarstvo spoljnih poslova poslalo pismo Savetu Evrope na dan zasedanja, a Osmani, kako je ona kazala, nije bila obaveštena, što je po protokolu morala da bude. Reakcija kosovskog predsedništva je bila izuzetno žustra, tako da se nagađa da postoji sukob između njih dvoje”, kaže Savić.
Dodaje da se raskol naslućuje i po pitanju odnosa sa međunarodnom zajednicom, konkretno Kvintom, a da je Osmani u više navrata optuživala Kurtija da krši savez i sa SAD.
Kada je u pitanju dijalog sa Srbijom naš sagovornik podseća da je u svom godišnjem govoru u Skupštini Osmani „negirala da Miroslav Lajčak vodi pregovarački proces”.
„Obrazložila je time da Slovačka nije priznala Kosovo, iako je Lajčak evropski zvaničnik“, kaže Savić i dodaje da će se dijalog, svakako, nastaviti.
„Promenilo se dosta i predsednika i premijera Kosova od potpisivanja Briselskog sporazuma. Sada, pitanje je da li je dijalog trenutno u stagnaciji, ali on jednostavno postoji, kakav takav, i na tom planu sigurno se neće menjati ceo pristup Evropske unije”, navodi naš sagovornik.
Smatra da raskol Kurtija i Osmani ne može dovesti do radikalnih promena po pitanju dijaloga, ali da bi svaka promena u vlasti mogla uticati na dinamiku pregovora.
„Svaka promena vlasti je promenila na ovaj ili onaj način dinamiku dijaloga, ali neće to krucijelno da utiče na dijalog, da se nešto drastično promeni”, zaključuje on.
0 komentara