Savković: Na PS Natoa se videlo da nema jedinstva oko Kosova, ulazak u Alijansu nemoguć bez konsenzusa
Viši savetnik ISAK fonda Marko Savković kaže da glasanje na Parlamentarnoj skupštini Natoa o odluci da Kosovo postane pridruženi član, a na kom su među uzdržanima bile i delegacije Italije i Francuske, govori da kao u slučaju Saveta Evrope ne postoji jedinstvo, ali ističe da je Kosovo dobilo unapređeni status jer su jaki argumenti na strani onih koji pokušavaju da predstave Kosovo kao deo transatlantskog saveza koji je ponovo našao razlog svog postojanja.
“I napori koje Srbija ulaže preko svog diplomatskog aparata i preko parlamentarne diplomatije utiču da sve ovo ne prolazi tako glatko. Ali, moramo imati u vidu da je ovo Parlamentarna skupština Nato, a da je Kosovo izrazito pro-Nato. U kontekstu ove produžene ukrajinske krize, rata koji se tamo dešava, jedne nove podele, svrstavanja, vrlo su jaki argumenti na strani onih koji pokušavaju da predstave Kosovo kao deo tog nekog transatlantskog saveza koji je sada u ovoj konfrontaciji sa Rusijom ponovo našao jedan razlog postojanja, razlog za dalje svoje širenje. U toj situaciji gde se traže saveznici, političari u Prištini odgovaraju tom opisu”, kaže Savković za Kosovo onlajn.
Kako dodaje, pritom je stalno u etru da nešto treba dati Kosovu, da ih treba nekako podstaći i uvezati.
“Parlamentarna skupština Nato zapravo i nema neku formalizovanu ulogu u okviru struktura Nato, ali je bitna kao parlamentarni forum, bitna je kao mesto gde se razgovara o bezbednosti i zbog svih svojih komiteta, zbog odnosa sa zemljama koje su van Nato, koje su u programu Partnerstva za mir. To je bila jedna važna diplomatska arena i za Republiku Srbiju, koja tamo ima pet predstavnika. Sada imamo situaciju da je Kosovo prihvaćeno kao član u još jednom diplomatskom i parlamentarnom forumu i za njih to svakako predstavlja jedno postignuće”, navodi naš sagovornik.
Upitan da li ovo znači da je Kosovo bliže članstvu u Nato, Savković odgovara negativno.
“Mislim da ne, zato što kad je reč o članstvu, tu je ipak potreban konsenzus svih članica. Imamo članice Nato koje ne priznaju Kosovo, da krenemo od toga, a odluke u Nato se uvek donose konsenzusom. Takođe, kroz sve što se desilo u poslednje dve godine, Kosovo nije uspelo da se nametne kao taj najpoželjniji i neizostavni partner. I dalje je u nekoj vrsti limba njihova evroatlantska budućnost iako je puno kolega koji misle da je zaobilazan put način da se dođe do pune integracije, odnosno da se ne ide kroz Evropsku uniju. Istovremeno, Kosovo je doživelo ‘poraz’ kada je reč o ulasku u Savet Evrope, koji je ipak značajnija institucija, tako da ovde možda imamo malo zadovoljenje, da se, eto, ipak pokaže da se gleda pozitivno na njihove napore, makar u jednom delu međunarodne zajednice”, zaključuje Savković.
0 komentara