Savković: Poseta Rutea osluškivanje terena i potvrda da Nato ostaje posvećen stabilnosti regiona

Marko Savković
Izvor: Kosovo Online

Viši savetnik ISAK fonda Marko Savković kaže za Kosovo onlajn da će generalni sekretar Natoa Mark Rute, koji će sutra posetiti Kosovo, pokušati da prenese poruku kontinuiteta, odnosno nastavka zainteresovanosti Natoa za ovaj region, kao i ideje stabilnosti u vrlo delikatnom geopolitičkom trenutku kada se razgovara i o mogućnosti da Sjedinjene Američke Države polako počnu da se povlače iz Evrope.

„To sigurno ima implikacije i po misiju Natoa na Kosovu, koja je misija koja najduže traje ako pogledamo misije koje je Nato imao. Ta poseta dolazi odmah nakon njegove posete BiH, kao deo regionalne turneje i nije slučajno što je Rute izabrao baš naš region kako bi potvrdio da Nato ostaje posvećen njegovoj stabilnosti. Pri čemu ne očekujem drugačije poruke od onih koje smo imali priliku da čujemo od njegovog prethodnika“, navodi Savković.


Sutrašnju posetu naš sagovornik vidi kao osluškivanje terena da bi se utvrdilo kakva je zapravo stvarna situacija. Kako ističe, Kosovo nije apsolutno stabilno, bez obzira na to što su izbori prošli bez većih incidenata i kod Natoa sigurno postoji zabrinutost za stabilnost Kosova.

„Sasvim je moguće da su gledali da se poseta odigra nakon izbora, što je i prirodno. Moguće je čak da su očekivali da će situacija biti jasnija, mada to sada i nije toliko bitno, jer Kosovo iz te uslovno rečeno političke krize nije izašlo, možda će biti i novih izbora, ali se to ne odražava preterano na ono što je osnovna misija Kfora. Njima je važno da kažu da su i dalje prisutni bez obzira na svu geopolitiku koja se sada odvija i da su opredeljeni da nastave da podržavaju sve zajednice koje žive na Kosovu“, ocenjuje Savković.

Istraživanja, kako dodaje, pokazuju da je srpska zajednica generalno verovala Kforu i da postoji odnos poverenja.

„On jeste u jednom delu možda narušen u prethodnim godinama, kada se očekivalo da će Kfor pokušati da zaštiti srpsku zajednicu od dosta agresivnog nastupa institucija u Prištini. To se nije desilo, jer je Nato zauzeo takav stav da se pozicionira na sredini“, kaže naš sagovornik.

Savković ističe da je Nato, na kraju krajeva, telo u kome se kolektivno odlučuje i koje je dosta konzervativno u svom postupanju i da je delom baš zbog te predvidljivosti i konzervativnosti pouzdan partner.