Šekerinska: Nato podržava dijalog, tvrdnje da će se SAD povući iz Kfora netačne

Radmila Šekerinska i Veljko
Izvor: Kosovo Online

U intervjuu koji je dala za Kosovo onlajn u Briselu, zamenica generalnog sekretara Natoa Radmila Šekerinska navela je da su se tvrdnje da će se SAD povući iz Kfora pokazale kao netačne. Na tvrdnje predstavnika Vlade Kosova da bi Srbija mogla napasti Kosovo, navodi da postoji retorika koja ponekad može biti zabrinjavajuća.

Šekerinska se nedavno sastala sa novim specijalnim predstavnikom EU Peterom Sorensenom gde je glavna tema bila dijalog Beograda i Prištine, odnosno saradnja Natoa i EU po tom pitanju.

„Bili smo posvećeni regionu tokom poslednjih nekoliko decenija, a baš zbog pitanja dijaloga sastala sam se specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine kako bi razgovarali o oblastima gde Nato i EU mogu da sarađuju još bolje. Naša uloga je veoma jasna, imamo najveću i najdužu misiju - Kfor, koja treba da uveri sve da samo politički dijalog može da doprinese pravom rešenju problema i političkoj stabilnosti za sve. Kfor je počeo sa mandatom da obezbedi mir i sigurnost svih ljudi na Kosovu i tome smo veoma posvećeni. Zbog toga je Kfor bio veoma aktivan, a nakon događaja koji su doprineli pogoršanju situacije pojačali smo prisustvo na terenu. Pitanje dijaloga je ono gde EU i Nato vide dobrobit saradnje. To je i potvrđeno juče i danas na sastanku ministara u Briselu“, rekla je Šekerinska.

Na pitanje kako gleda na bezbednosnu situaciju na Kosovu, pogotovo kada se uzmu u obzir tvrdnje kosovskih zvaničnika da bi Srbija navodno mogla da napadne Kosovo, Šekerinska kaže sledeće:

„Znate, imamo retoriku koja ponekad može biti zabrinjavajuća, ali imali smo pogoršanje situacije kada je i osoblje Kfora napadnuto. Zato smo nedavno pojačali Kfor i svi saveznici su rekli da ostaju posvećeni. Naše patrole na liniji, veoma su važne, pojačali smo prisustvo pogotovo na severu i to je viđeno kao ohrabrujući signal građanima, vlastima i celom regionu. Shvatamo ovakve stvari ozbiljno, reagujemo na njih, insistiramo da je politički dijalog pravi put i da nema jednostavnih vojnih rešenja kada su ove stvari u pitanju. Zato verujemo da obe strane treba da iskoriste dijalog i pristupe mu u dobroj veri, ali i da dobro implementiraju dogovorene sporazume do sada“, kaže Šekerinska.

Tokom prethodnog perioda dosta se pričalo o tome da bi nova američka administracija mogla da povuče trupe SAD iz Kfora, ali je juče u Briselu državni sekretar Natoa Mark Rubio izjavio da Vašington ostaje posvećen Natou.

„Bilo je takvh navoda koji su se pokazali netačnim. Važno je da je Alijansa pokazala posvećenost Misiji, a saveznici su nedavno poslali još trupa. Niko ne bi trebalo da sumnja u posvećenost i odlučnost Alijanse. Nedavno smo posetili Kfor, generalni sekretar Natoa, ja, ali i svi severnoatlantski savetnici što je jasan pokazatelj posvećenosti i interesa Alijanse daljoj podršci dijalogu, mirnom rešenju i regionalnoj stabilnosti“, kaže Šekerinska.

Na kraju dodaje da je veliki broj balkanskih zemalja, ali i država Zapadnog Balkana već u Natou.

„Severna Makedonija se poslednja priključila i uvek smo videli članstvo u Alijansi kao investiciju u sigurnost. Naravno, svaka zemlja treba sama za sebe da donese odluku hoće li se priključiti Alijansi i mi to poštujemo“, završila je Šekerinska.