Šib: Odnos između Kosova i Srbije mora biti normalizovan na osnovu sveobuhvatnog dijaloga

tomas šib
Izvor: Večernje novosti

Ambasador Nemačke u Beogradu Tomas Šib kaže da će u fokusu nemačkog predsedavanja EU biti proširenje ali i da se zalažu da se što pre obnovi dijalog Beograda i Prištine uz posredovanje EU, i poručio da se pregovori vode u konstruktivnoj atmosferi, a kampanja koju vodi Srbija o povlačenju priznanja ne doprinosi boljoj atmosferi.

Šib je za RTS ocenio da je “dijalog o normalizaciji jedan od prioriteta”.

“Na kraju krajeva – to je i uslov u pristupnom procesu za Srbiju, utvrđen u poglavlju 35. Dakle, odnos između Kosova i Srbije mora biti normalizovan na osnovu sveobuhvatnog dijaloga” rekao je on.

Podsetio je da je dijalog zaustavljen pre više od godinu dana.

“ Mi se zalažemo da se što pre obnovi uz posredovanje EU. Novi predstavnik za spoljnu politiku Borelj već je rekao da će to biti jedan od njegovih prioriteta. Videćemo da li će imenovati novog posrednika, iz naše perspektive – to bi bila dobra inicijativa” rekao je Šib.

Naglasio je da je “činjenica da treba prvo formirati vladu u Prištini”.

“Nadam se da će se to uskoro dogoditi i da će se dijalog obnoviti. U to spada i ukidanje taksi. I EU i Amerika mesecima o tome govore. Smatramo da su takse loše za regionalnu saradnju i da su prekinule dijalog. I, dozvolite da kažem nešto što ovde ne vole da čuju, važno je da se pregovori vode u konstruktivnoj atmosferi, a kampanja koju vodi Srbija o povlačenju priznanja ne doprinosi boljoj atmosferi”, ocenio je nemački ambasador  u Beogradu.